Działająca od roku pierwsza w Krakowie kawiarnia zatrudniająca osoby zespołem Downa budzi spore zainteresowanie i wielką sympatię klientów. Niestety ostatnio doszło tam do przykrego incydentu. Opisała go w mediach społecznościowych Grażyna Banach-Kociołek, prezeska Przedsiębiorstwa Społecznego Społeczna 21.
Reklama
Przypomnijmy: Kawiarnia Społeczna Kaffka przy ul. Na Kozłówce 25, prowadzona przez osoby z zespołem Downa, oficjalnie ruszyła w lutym zeszłego roku. W Kawiarni pracuje kilka młodych osób z zespołem Downa: Julia, Monika, Szymon, Jan i Grzegorz. Niektórzy z nich to także uczestnicy popularnego programu nadawanego przez telewizję TVN „Down the road. Zespół w trasie”.
Do pracy przygotowywali się bardzo starannie, uczyli się punktualnego przyjeżdżania do pracy, robienia kawy i herbaty czy serwowania ciastek. Specjaliści podkreślają, że szczególnie ważne jest angażowanie osób z niepełnosprawnościami do pracy. Takiej, w której zarabiają pieniądze na swoje potrzeby i czują się tak, jak my wszyscy.
Klienci w zdecydowanej większości są zachwyceni obsługą. Ostatnio doszło jednak to przykrego incydentu.Nie dotyczył bezpośrednio osoby z zespołem Downa, a jednak był w tym miejscu dalece niestosowny.
Reklama
„Był trudny, ale pokazał, jak bardzo takie miejsce jak nasze jest potrzebne. Uczestniczyłam w nim częściowo, tzn. włączyłam się, gdy nasza trenerka wymagała wsparcia z powodu zachowania klientki niezadowolonej z jakości obsługi w kawiarni" - opisuje sytuację w mediach społecznościowych Grażyna Banach-Kociołek, prezeska Przedsiębiorstwa Społecznego Społeczna 21.
„Nasza trenerka, która z jakiegoś powodu nie dosłyszała lub nie zrozumiała składanego zamówienia, została oskarżona przez klientkę o kłamstwo i oszustwo. Ale przede wszystkim jakość jej obsługi została skwitowana konstatacją, że "Downa to ma chyba ona".
„Próbując klientce wyjaśnić, że taki komentarz szczególnie w naszym miejscu jest "niestosowny" dostałam odpowiedź: "Ja do pracy ludzi z Downem nic nie mam. Nie obsługiwali mnie. Ta inna Pani to dno" - relacjonuje prezeska Przedsiębiorstwa Społecznego Społeczna 21.
„Niestety raczej nie udało się uzyskać refleksji nad stosownością zachowania i komentarza. Ale zachęcam społeczność lokalną Kozłówek, Kraków Fani Osiedla Kozłówek do odwiedzenia nas. Oceńcie jakość naszej obsługi. Zachęcam zresztą do odwiedzin mieszkańców całego mojego miasta" - dodaje.
„Społeczna Kaffka” przy ul. Na Kozłówce 25 powstała ze wsparciem Miasta Kraków, a prowadzi ją Przedsiębiorstwo Społeczne Społeczna 21 i wspiera Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa „Tęcza”.