W wielu parafiach rozpoczyna się wizyta duszpasterska zwana kolędą. Krakowska kuria przypomina, co jest jej głównym celem.
Reklama
Archidiecezja Krakowska przypomina, że dokumenty Soboru Watykańskiego II wskazują na „konieczność nawiązywania i pogłębiania pasterskiej więzi pomiędzy proboszczem a wiernymi”. W Kodeksie Prawa Kanonicznego znajduje się nawet odrębny przepis, stanowiący o powinności poznania wiernych.
– Miejsc realizowania funkcji pasterskiej wobec parafian jest wiele. Jednym z nich, wyjątkowym i szczególnym, jest ich mieszkanie, w którym kapłan może choć przez chwilę wejść w przestrzeń osobistego życia swoich wiernych, poznać sprawy, które na co dzień zajmują ich serca – podkreśla ks. Paweł Ochocki, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie w komunikacie opublikowanym na stronach internetowych Archidiecezji Krakowskiej
„Przy okazji wizyty duszpasterskiej wierni mogą według własnego uznania i woli złożyć kapłanowi dowolną ofiarę. Zwykle jest ona wyrazem wdzięczności za jego całoroczną posługę. Znaczna część ofiar przekazywana jest na cele diecezjalne, m.in. na utrzymanie domów księży emerytów i chorych oraz na misje” – przypomina krakowska kuria.