W ubiegłym roku w dniach 24-25 grudnia dyspozytornie medyczne w Krakowie i Tarnowie przyjęły łącznie ponad 1,5 tys. zgłoszeń. To o ok. 10-12% więcej niż w inne dni, szczególnie jeśli chodzi o problemy kardiologiczne, duszności czy bóle brzucha.
Reklama
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie w Wigilię 2022 roku obsłużyło prawie 4,5 tys. zgłoszeń na numer 112, zaś w Boże Narodzenie – ponad 4,1 tys.
„Spodziewamy się, że w tym roku będzie podobnie. Na służbie przez całe Święta będą też dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tym bardziej, że według ostrzeżeń wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sytuacja pogodowa może być dynamiczna” – informuje Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego. Wojewoda Krzysztof Klęczar omówił stan przygotowań do świąt z pracownikami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Lekarze i naukowcy potwierdzają, że w okresie świąteczno-noworocznym obserwuje się zwiększoną liczbę zawałów serca, udarów mózgu i hospitalizacji z powodu niewydolności serca czy arytmii.
Jedną z przyczyn jest mniej zdrowy sposób odżywiania w okresie jesienno-zimowym, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym. Dodatkowo w tym okresie spożywa się duże ilości alkoholu
Naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie i Uniwersytetu w Lund przeanalizowali dokumentację medyczną ponad 283 tys. pacjentów, którzy trafili do szpitala z powodu zawału serca. Zauważyli, że zawały serca występowały znacznie częściej w Wigilię, najwięcej - około godziny 22:00.