Nigdy wcześniej tak wielu zwiedzających nie odwiedziło Muzeum Narodowego w Krakowie. Mijający rok to 1 mln 600 tys. zwiedzających, o 200 tys. osób więcej niż w roku 2022. W przyszłym roku Muzeum planuje 18 nowych wystaw i pokazów, w tym prezentację sztuki gruzińskiej i motywu putta w renesansie europejskim.
Reklama
W mijającym roku Muzeum zorganizowało 33 wystawy, w tym dwie wystawy stałe - "Klasztorek" i "Broń i barwa". Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się pokaz obrazów Tamary Łempickiej oraz ekspozycja "Matejko. Malarz i historia".
Zaplanowana na marzec 2024 roku wystawa "Złote Runo – Sztuka Gruzji" ma być pierwszym w Polsce tak obszernym i wszechstronnym pokazem sztuki tego kraju od czasów antycznych po XX wiek. Na ekspozycję zostanie sprowadzonych prawie 700 eksponatów, w tym średniowieczne kodeksy iluminowane, stroje i obrazy.
"Zobaczymy wartość doświadczenia artystycznego tego kraju, a także jego związki z Polską, ponieważ na wystawie pokażemy też artystów polskich, działających w Tbilisi na przełomie XIX i XX wieku, oraz polskich twórców awangardy gruzińskiej" - zapowiada dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.
Druga międzynarodowa wystawa będzie poświęcona sztuce renesansu europejskiego, którą muzeum przedstawi z perspektywy popularnego motywu ikonograficznego tego okresu - motywu putta.
„Są to małe uskrzydlone dzieci, aniołki, które były narzędziem alegorycznym do mówienia o bardzo różnych uczuciach i komentowania rzeczywistości przez język, który jest częścią kultury europejskiej, a opiera się na źródłach antycznych" - wyjaśnia dyrektor muzeum.
Na koniec przyszłego roku MNK planuje wystawę zamykającą cykl "4 x Nowoczesność", która będzie przedstawiać współczesne tendencje modernistyczne.