Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza – informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ma to związek z ryzykiem wystąpienia przekroczenia dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10.
Reklama
II stopień zagrożenia (kod pomarańczowy) oznacza ryzyko przekroczenia w powietrzu 150 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m sześc.) - norma to 50 mikrogramów. W przypadku temperatury powietrza powyżej 5°C policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego powinny prowadzić kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym.
O wiele gorsze jest powietrze w gminach ościennych, które w bardzo dużym stopniu odpowiadają również za zły stan powietrza w Krakowie. Winne są używane wokól Krakowa piece węglowe i kominki, a w samym mieście transport samochodowy. Smogowi sprzyja też mroźna pogoda i brak wiatru.
Miasto przypomina, że jednostki oświatowe oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego również powinny unikać długotrwałego przebywania i wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni.
Reklama