„My, mieszkańcy Krakowa, którzy przez 12 lat zabiegaliśmy o utworzenie parku przy ul. Karmelickiej, który z woli Rady Miasta Krakowa nosi imię Wisławy Szymborskiej, wnosimy o rezygnację z koncepcji lokalizowania w nim pomnika Orląt Lwowskich” – czytamy z uzasadnieniu obywatelskiego projektu uchwały. Inicjatorami stawiania pomnika w parku Szymborskiej są środowiska prawicowe.
12 września rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika. Zwyciężyła koncepcja zespołu autorskiego: Michał Dąbek, Wacław Gawlik, Jan Kuka.
Rozstrzygnięcie konkursu nie oznacza, że automatycznie miasto przystąpi do realizacji.
„Realizacja możliwa jest w momencie pozyskania środków finansowych. Pomysłodawcy i inicjatorzy przedsięwzięcia z Komitetu Budowy Pomnika Orląt – Obrońców Lwowa deklarowali chęć przeprowadzenia zbiórki na ten cel. Takie środki może również zabezpieczyć Rada Miasta Krakowa" - wyjaśniała Life in Kraków Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Sam projekt nie budzi kontrowersji, jest ciekawy, ale aktywistom nie podoba się lokalizacja. Dlatego już teraz chcą zablokować budowę w parku Szymborskiej i stąd projekt uchwały obywatelskiej, która miałaby uchylić pomysł zlokalizowania pomnika przy ul. Karmelickiej.
Pod projektem trzeba zebrać minimum 300 podpisów, by treść uchwały trafiła pod obrady Rady Miasta. Tych podpisów jest już ponad 450, ale zbiórka trwa do końca listopada. Można się podpisywać TUTAJ.
Reklama
„Połączenie odrębnych narracji - idei obrony Ojczyzny i upamiętnienia Noblistki nie służy ani refleksji nad bohaterami, ani promowaniu dorobku poetki. Ten park został zaplanowany jako przestrzeń literacka i rekreacyjna - nie nadaje się do lokalizacji monumentu o podniosłym charakterze” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
„Projekt pomnika, który wygrał w konkursie zorganizowanym przez ZZM, zakłada ustawienie rozbudowanej formy, wymagającej odpowiedniego kontekstu i przestrzeni, a powierzchnia parku jest zbyt mała na organizowanie uroczystości patriotycznych” – podkreślają aktywiści i dodają, że lokalizacja ta nie była konsultowana z mieszkańcami i Radą Dzielnicy I, a w trakcie konsultacji projektu parku prowadzonych przez ZZM osoby biorące w nich udział sprzeciwiły się stawianiu w tym parku rzeźb, czy pomników.
O tej lokalizacji, nie bez kontrowersji zdecydowali radni. Teraz mogą jednak zmienić decyzję.
Inicjatorem pomnika są środowiska prawicowe, na których czele stoją m.in. dyrektor XLVII LO Mariusz Graniczka oraz Adam Macedoński, prezes TG Macierz Lwów.