„Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci” – to zwycięski ogólnomiejski projekt w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wśród dzielnicowych projektów największą popularnością cieszyły się te dotyczące zieleni.
Reklama
Zrealizowane zostaną 144 projekty: 9 ogólnomiejskich i 135 dzielnicowych. Na ich wykonanie przeznaczono 38 mln złotych.
Zwycięski projekt ogólnomiejski to „Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci”. Zdobył 8350 głosów, a tym samym uzyskał najwięcej, bo aż 21 397 punktów. Projektodawcy przewidzieli na jego realizację 1 mln 490 tys. zł.
Na drugim miejscu śród projektów o charakterze ogólnomiejskim, które zostaną zrealizowane znalazł się projekt „1,5 miliona złotych na nowe nasadzenia drzew i krzewów w każdej dzielnicy”, który zdobył 13 433 punkty.
Na trzecim miejscu z 13 051 punktami znalazł się projekt „Pokonajmy raka - bezpłatne badania krwi”.
Na kolejnych miejscach uplasowały się projekty: „Dzień Dziecka na sportowo” (12 638 punktów), „Bezpieczny Ratownik - Bezpieczny Nowohucianin” (11 642 punkty), „Diagnostyka w Schronisku dla Zwierząt” (11 003 punkty), „Biegasz? Zagłosuj na otwartą bieżnię 400-metrową na Koronie!” (10 094 punkty), „Stwórzmy Wspólnie Las* Krakowian” (8 230 punktów) oraz „Krzewienie Sportu w Osiedlach Peryferyjnych” (5 704 punkty).
– Na przestrzeni tej dekady istnienia budżetu obywatelskiego obserwujemy zmiany wśród projektów które były zgłaszane i wybierane. Na początku zainteresowaniem cieszyły się projekty infrastrukturalne, były i są nadal zadania z zakresu zieleni, a teraz licznie dołączyły także projekty związane z integracją społeczną, sportem. Ten trend bardzo cieszy, zwłaszcza w czasach po pandemii – podsumowuje wyniki Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
Reklama
Przez dwa tygodnie głos oddało aż 69 490 mieszkańców. To o 23 395 więcej niż w roku 2022, co daje 8-procentową frekwencję, w porównaniu do 6-procentowej z poprzedniej edycji.
Jeśli chodzi o projekty dzielnicowe, to najwięcej zadań zostanie wykonanych w dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim oraz XVII Wzgórza Krzesławickie - po 12, w dzielnicy XIII Podgórze 10, a najmniej w dzielnicy XV Mistrzejowice oraz XVI Bieńczyce – po 4 projekty.
Chociaż wśród projektów dzielnicowych dominowała zieleń (35%), to dużą popularnością cieszyły się również zadania dotyczące kultury, szeroko rozumianego społeczeństwa oraz sportu.
Coraz większą popularność zyskują tężnie solankowe i zgodnie z wolą mieszkańców, dzięki tej edycji BO, będą jeszcze w czterech miejscach. Te wszystkie projekty będą realizowane w przeciągu dwóch najbliższych lat.
Lista zwycięskich projektów:
lista projektów ogólnomiejskich
lista projektów dzielnicowych