Cenny witraż „Apollo. System Kopernika”, projektu Stanisława Wyspiańskiego został zdemontowany zapakowany i… wysłany do Rzymu. Tam przy Koloseum zajmie centralne miejsce na międzynarodowej wystawie poświęconej Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin astronoma.
Reklama
Dzieło sztuki zostało w środę zdemontowane w krakowskim Muzeum Witrażu, gdzie znajduje się na stałe, i zabezpieczone do transportu.
„Wyjazd witrażu Wyspiańskiego do centrum starożytnego Rzymu to jest wydarzenie bez precedensu. Olbrzymim sukcesem jest również to, że będzie w centralnej części wystawy. Przez trzy miesiące ekspozycji na koło Koloseum - obejrzą go miliony osób z całego świata” – podkreślił dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu Piotr Ostrowski.
Witraż zajmie główne miejsce na międzynarodowej wystawie „Kopernik i rewolucja świata” (wł. Copernico e la rivoluzione del mondo), organizowanej z okazji 550. urodzin astronoma. Potrwa ona od 20 października do 20 stycznia.
Wystawa jest w przestrzeni kompleksu Koloseum, a dokładnie w budynku Curia Iulia (Kuria Juliusza) – starożytnej siedzibie senatu rzymskiego obok Forum Romanum. Curia Iulia została wzniesiona w VI w. p.n.e. w bezpośrednim sąsiedztwie amfiteatru Koloseum.
Reklama
Dzieło za pomocą języka greckiej mitologii obrazuje heliocentryczną teorię Układu Słonecznego. Grecki bóg jest w centrum kompozycji, którą uzupełniają wizerunki bogów-planet umieszczonych wokół na orbitach. Na samym dole jest planeta Ziemia.
Witraż ma wymiary niecałe 4 m na 1,2 m. Składa się z 12 kwater. Wyspiański zaprojektował go w 1904 r. na zamówienie krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego. W 1945 r. witraż uległ zniszczeniu. W latach 2014-17 został zrekonstruowany.