Czy to namiastka tego, jak zmieni się obszar Wesołej, tereny pod dawnym Szpitalu Uniwersyteckim? W dawnej aptece przy ulicy Kopernika urządzono przestrzeń dla designerów i przemysłu kreatywnego.
Tu, jak informuje odpowiedzialne za projekt Krakowskie Biuro Festiwalowe, „szeroko rozumiany design spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem”.
Apteka Designu – bo tak brzmi oficjalna nazwa tego miejsca - jest częścią strategii rewitalizacji Wesołej, terenów, które w 2019 roku Kraków kupił od Szpitala Uniwersyteckiego. To ponad 9-hektarowa działka wraz z nieruchomościami: dawnymi klinikami i budynkami poszpitalnymi.
– Naszym wspólnym celem było stworzenie prawdziwie kreatywnej przestrzeni, wypełnionej funkcjami publicznymi, zielonej oraz zintegrowanej z historyczną częścią miasta. Miejsca takie jak Wesoła to już rzeczywistość wielu aglomeracji, jak Barcelona, Berlin czy Wiedeń. Wierzę, że Wesoła stanie się wizytówką Krakowa, jak Rynek Główny czy Kazimierz – mówił podczas otwarcia Apteki Designu prezydent Jacek Majchrowski.
Jednym z pierwszych etapów rewitalizacji dzielnicy jest nadanie nowej funkcji budynkowi dawnej apteki przy ulicy Kopernika.
– Apteka Designu na Wesołej stanie się miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów – zapowiada Carolina Pietyra, dyrektorka KBF.
Reklama
Postmodernistyczna bryła Apteki Designu wyróżnia się na tle dziewiętnastowiecznej architektury dominującej na Wesołej. Wnętrze budynku podzielone jest na kilka poziomów.
Wysoki parter będzie mieścić pracownie designerów i przestrzeń co-workingową oraz czytelnię.
Niski parter stanie się przestrzenią warsztatową oraz miejscem eksperymentowania i prototypowania, służącym kołom naukowym ASP, projektantom pracującym piętro wyżej i każdemu, kto będzie miał potrzebę pracy w warsztacie.
Aptekę Designu będzie można regularnie odwiedzać w ramach dni otwartych, a za jej zarządzanie odpowiedzialny będzie KBF.