W ciągu roku zostanie odbudowana historyczna szklarnia z czasów wiktoriańskich, która przez ponad 80 lat istniała w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wewnątrz nowoczesnego obiektu będzie odtworzona kolekcja roślin z Ameryki Środkowej i Południowej – informuje UJ.
Stara oranżeria została wybudowana w 1882 roku, ale już 20 lat po wybudowaniu była w złym stanie technicznym. W kolejnych latach była przebudowywana, ale ostatecznie została rozebrana w 1969 roku.
Odbudowę historycznej szklarni planowano do dawna. Oranżeria będzie tych samych gabarytów, co palmiarnia z XIX wieku. Wysokość budynku od najniższego poziomu gruntu do linii szczytowej wyniesie 11,6 m, wraz z iglicą – niemal 15 m.
– W dawnej szklarni znajdowała się kolekcja palm oraz roślin tropikalnych, a wiele okazów pochodziło jeszcze z kolekcji Józefa Warszewicza, zebranej podczas wypraw do Ameryki Południowej i Środkowej. Znaczna część roślin z tej szklarni została przeniesiona do nowo wybudowanej szklarni Jubileuszowej, znajdującej się w południowej części ogrodu. Z tego względu projektowana szklarnia będzie nosić nazwę "Oranżerii Warszewicza" – informuje dr hab. Michał Węgrzyn, prof. UJ, dyrektor Ogrodu Botanicznego.
Reklama
Ogród planuje odtworzyć historyczną kolekcję roślin, a także przygotować przestrzeń do celów edukacyjnych, organizacji konferencji i wydarzeń artystycznych.
W oranżerii znajdą się również tablice i materiały edukacyjne przedstawiające odkrycia i dokonania polskich botaników z przełomu XIX i XX wieku w rejonach tropikalnych. W części podziemnej obiektu planowane jest wykonanie magazynów związanych z bieżącą działalnością Ogrodu Botanicznego UJ.
Budowa oranżerii rozpocznie się niebawem i potrwa rok. Pochłonie niemal 8,8 mln złotych.