Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz firma Proassist stworzą inteligentnego asystenta głosowego dla lekarzy i personelu medycznego. Dzięki temu lekarz będzie miał mniej „papierkowej roboty”, a więcej czasu dla pacjentów.
Reklama
Projekt zakłada „stworzenie asystenta głosowego, rozpoznającego naturalną mowę użytkownika i wykonującego powierzone zadania”. Będzie to realne wsparcie dla lekarzy i personelu medycznego w codziennej pracy.
Rozwiązanie umożliwi lekarzom wydawanie poleceń, w tym wystawianie recept czy tworzenie planów leczenia. Nie będą musieli ręcznie wypełniać formularzy i będą mieli więcej czasu na bezpośredni kontakt z pacjentem.
Za realizację projektu ze strony AGH odpowiada prof. Konrad Kowalczyk z Instytutu Elektronik - Naszym celem jest ułatwienie i usprawnienie pracy lekarza Pracujemy nad opracowaniem asystenta głosowego dostosowanego do zastosowań medycznych, który będzie składał się z modułów sztucznej inteligencji odpowiedzialnych za automatyczne rozpoznawanie mowy i przetwarzanie języka naturalnego - wyjaśnia.
Zespół prof. Konrada Kowalczyka składa się z około 10 osób: adiunktów, asystentów, doktorantów i studentów związanych z Zespołem Przetwarzania Sygnałów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, który od wielu lat specjalizuje się w przetwarzaniu i analizie mowy.
W początkowej fazie projektu zespół będzie odpowiadał m.in. za przygotowanie systemu umożliwiającego zamianę mowy na tekst wraz z analizą semantyczną wypowiedzi, a w dalszych etapach projektu za stworzenie generycznego systemu głosowego zawierającego moduły automatycznego rozpoznawania mowy i przetwarzania języka naturalnego obsługujące zdefiniowane scenariusze użycia.
Krakowska firma technologiczna Proassist w partnerstwie z naukowcami z AGH na realizację zadania ma trzy lata. Łączna wartość projektu to 11 mln zł.