Z okazji 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej oraz otwarcia parku jej imienia, Fundacja noblistki wraz z firmą NOHO Investment zaprosiły wybitnych artystów do stworzenia własnych interpretacji wybranego przez siebie wiersza na ponad 120-metrowym ogrodzeniu przy ulicy Dolnych Młynów 10.
Reklama
Przed otwarciem parku im. Wisławy Szymborskiej odbył się wernisaż nietypowej wystawy. Ideą projektu było "oddanie hołdu poetce i stworzenie dialogu słowa ze sztuką uliczną".
– Nigdzie nie jest powiedziane, że obrazy można znaleźć wyłącznie w muzeach, a wiersze – tylko w książkach. Nie czujmy się bezpieczni, bo poezja i sztuka może nas zaatakować znienacka, na przykład na płocie przy ulicy, którą od lat codziennie chodzimy lub jeździmy do pracy czy do szkoły. A kiedy już nas zaatakuje, to zatrzymajmy się na chwilę. Przeczytajmy wiersz, przyjrzyjmy się obrazowi. Uśmiechnijmy się lub zamyślmy. I wspomnijmy wielką i skromną zarazem poetkę, laureatkę Nagrody Nobla, która jeszcze niedawno chodziła tą samą ulicą – mówi szef Fundacji Michał Rusinek.
Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało czworo artystów:
Opiemme – pochodzący z Włoch twórca street art’owy, słynący z poezji publicznej.Jego dzieła można podziwiać w Paryżu, Barcelonie, Turynie czy Sewilli.
Alicja Biała – artystka pracująca w różnych technikach i skalach, absolwentka The Royal Drawing School w Londynie z tytułem magistra The Royal College of Art.
Marcin Maciejowski – malarz i rysownik, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat nagrody Paszportu Polityki „za dowcip oraz nowatorskie wykorzystanie stylistyki mediów reklamy do opisu współczesnych obyczajów polskich”.
Bolesław Chromry – rysownik, malarz, ilustrator, poeta, kłamca. Autor powieści graficznych i wystaw poruszających tematy prosto z odpływu ludzkiej rzeczywistości.