W Krakowie została uruchomiona pierwsza w kraju przemysłowa sieć 5G w modelu otwartym. Została oparta na polskiej technologii. To ma być zapowiedź rewolucji na rynku.
Inkubator technologiczny hubraum uruchomił ją w Hub4Industry, siedzibie Astor Robotics Center. Pionierska sieć wykorzystuje rozwiązania polskiej firmy IS-Wireless.
Krakowska sieć 5G powstała w modelu otwartym. Oznacza to, że zbudowana jest ze współpracujących elementów dostarczonych przez różnych dostawców.
Jak podkreśla Rafał Sanecki, dyrektor marketingu w IS-Wireless, sieci takie jak ta w krakowskim Hub4Industry mogą wkrótce pojawić się w całej Polsce. – Wkrótce w kraju do dyspozycji firm i samorządów oddane zostanie pasmo częstotliwości przeznaczone do budowy prywatnych sieci 5G. Efekty naszej współpracy w Krakowie pokazują, że takie sieci można budować w oparciu o rodzime rozwiązania i do tego będziemy zachęcać – mówi Rafał Sanecki.
Według agencji Dell’Oro udział rozwiązań w modelu Open RAN w całym rynku sieci 5G dynamicznie rośnie. Zyski generowane przez sieci otwarte mają stanowić do 2026 r. nawet 15 proc. całego rynku łączności mobilnej.
Reklama
– Do tej pory, gdy ktoś chciał mieć własną sieć, musiał się zwrócić do jednego z zaledwie trzech głównych dostawców telekomunikacyjnych, którzy dostarczali mu sprzęt i działające na nim oprogramowanie. Ponieważ te firmy zdominowały rynek, ceny były bardzo wysokie i na budowę sieci mogli sobie pozwolić głównie operatorzy telekomunikacyjni (MNO) – dodaje Rafał Sanecki. - Rewolucja, o której mówimy, oddziela sprzęt od oprogramowania. Nie ma już potrzeby kupowania całego rozwiązania od jednego z dominujących dostawców – podkreśla.
Sieć, która działa w Krakowie, wykorzystuje radiową sieć dostępową (ang. Radio Access Network, RAN), którą dostarczyło IS-Wireless, końcówki radiowe od irlandzkiej firmy Benetel oraz część rdzeniową sieci (tzw. Core) od T-Mobile.