Studenci Politechniki Krakowskiej z Koła Naukowego COSMO PK z sukcesem wysłali w stratosferę sondę HABSat. Sonda zbadała natężenie promieniowania kosmicznego na różnych wysokościach przelotu i sprawdziła stopień tłumienia tego promieniowania przez atmosferę. Teraz studenci pracują nad skonstruowaniem nanosatelity.
Reklama
Stworzona przez studentów Politechniki Krakowskiej sonda HABSat (High Altitude Baloon Satelite) jest urządzeniem pomiarowym do przeprowadzania eksperymentów w stratosferze na wysokości ok. 30 km nad ziemią. Stanowi platformę eksperymentalną do bezpiecznego wysyłania w stratosferę projektów badawczych, które wymagają warunków zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej.
- Celem eksperymentu było zbadanie ilości cząstek kosmicznych jako funkcji wysokości. Uważa się, że atmosfera przechwytuje cząstki, a więc tłumi promieniowanie kosmiczne, zatem na dużej wysokości ilość detekcji powinna być większa. Badaliśmy też jak przebiega tłumienie cząstek wysokoenergetycznych w funkcji wysokości w porównaniu z tłumieniem cząstek niskoenergetycznych – wyjaśnia Jakub Kubica, student Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki, członek KN COSMO PK.
Reklama
Na miejsce swojej kosmicznej misji studenci PK znów wybrali Wolbrom.
Z miejscowego placu targowego sonda została wysłana do stratosfery za pomocą balonu wypełnionego wodorem.
Film z lotu:
Po wykonaniu pomiarów i kilku godzinach lotu kapsuła z sondą wróciła bezpiecznie na ziemię, lądując za pomocą spadochronu w okolicy Czubrowic. Tam odnaleźli ją studenci.
Teraz młodzi konstruktorzy z PK pracują nad sondą HABSat2 czyli udoskonaloną wersją urządzenia, które posłuży do jeszcze bardziej zaawansowanych badań.