Rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Po raz pierwszy będzie przeprowadzona w oparciu o ustawę o obronie Ojczyzny. Kwalifikacja wojskowa dotyczy mężczyzn z określonych roczników oraz kobiet kończących studia m.in. na kierunkach medycznych.
Reklama
Na terenie Małopolski powołano 1 wojewódzką komisję lekarską w Krakowie oraz 23 powiatowe komisje lekarskie.
Obowiązkiem stawienia się do tegorocznej kwalifikacji objęci zostali głównie mężczyźni urodzeni w 2004 roku (16 746; tzw. rocznik podstawowy) oraz w latach 1999-2003 (3671 wezwanych), a także osoby, które w latach 2021 i 2022 przez komisje lekarskie zostały uznane za czasowo niezdolne do służby.
Obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej objęte są także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania kwalifikacji przydatnych do służby wojskowej, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych.
Obowiązek stawienia się na kwalifikację wojskową dotyczy też osób, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia .
Reklama
– Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, a ponadto wstępne przeznaczenie do poszczególnych form obowiązku obrony, nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy – mówi szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie płk Marcin Żal.
Wystartował projekt „Trenuj jak żołnierz”
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował również o projekcie „Trenuj jak żołnierz.” – To ciekawa propozycja dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie – zachwala wojewoda. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.
„Trenuj jak żołnierz” umożliwia ochotnikom zgłoszenie się na 16-dniowe szkolenie wojskowe, które będzie prowadzone w uelastycznionej – dwuetapowej formule.
Pierwszy z nich to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, drugi to 14-dniowe szkolenie w czasie wakacji – w trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych.
Reklama
Program tych zajęć jest skoncentrowany na zdobyciu umiejętności praktycznych, umiejętności posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy medycznej, podstaw walki wręcz, również przetrwania w trudnych warunkach.
Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych na terenie całego kraju, zgłaszający może wybrać dowolną z nich.
Na terenie województwa małopolskiego szkolenie prowadzone będzie w dwóch jednostkach wojskowych: 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia /5 Batalionu Dowodzenia Kraków – I etap w dniach 6-7.05., II etap w dniach 6-19.08. oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej / 16 Batalionu Powietrznodesantowego Kraków – I etap w dniach 9-10.06, II etap w dniach 16-29.07. W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie.
Zapisać można się TUTAJ.