Dwa marsze „w obronie Jana Pawła II” przeszły przez Kraków. Pierwszy na Franciszkańską 3 dotarł kilkusetosobowy marsz zorganizowany przez europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego. Z kolei z Błoń na Rynek wyruszył „Biały marsz papieski”. Policja szacuje liczbę uczestników tego marszu na ok. 10 tysięcy osób.
Marsz pod przewodnictwem polityka Solidarnej Polski ruszył po mszy w bazylice św. Floriana. To w tej parafii jako wikariusz pracował Karol Wojtyła.
Tu również pracował ksiądz Bolesław Saduś, którego Wojtyła przeniósł w trybie nagłym do parafii w Austrii. Według ustaleń Marcina Gutowskiego, autora głośnego filmu "Franciszkańska 3", dzięki przeniesieniu do Austrii ks. Saduś miał uniknąć odpowiedzialności za molestowanie seksualne dzieci w małopolskich parafiach.
Gdy marsz dotarł na Franciszkańską głos zabrał Patryk Jaki.
- Jestem przekonany, że jak Ojciec Święty Jan Paweł II Wielki patrzy z góry, to jest z państwa dumny. Dla Jana Pawła II bardzo ważna była prawda. Tak jak on w czasach komunizmu obserwował procesy sądowe, które nie miały nic wspólnego ze sprawiedliwością, dokładnie taki sam proces przeprowadziła dziś wiadomo która stacja wobec niego samego – stwierdził europoseł.
Reklama
Z kolei „Biały marsz papieski”, który ruszył z Błoń zorganizowały NSZZ „Solidarność" Małopolska, Męski Różaniec Kraków, Kobiecy Różaniec Kraków, Wojownicy Maryi Kraków, Klub „Gazety Polskiej" Kraków, Gadowski TV oraz Rycerze Jana Pawła II.
- Dziś nie możemy być obojętni na ataki na świętość Jana Pawła, stajemy w obronie naszej świętej wiary i Kościoła rzymsko-katolickiego. Jeśli zjednoczymy się wszyscy, jeśli połączymy siły w modlitwie, to pod przewodnictwem Maryi powstrzymamy zło zagrażające naszej ojczyźnie. Ave Maryja, Chryste prowadź nas! – zachęcali organizatorzy.
Ten marsz nawiązywał do Białego Marszu z 1981 roku po zamachu na Jana Pawła II.
- Dziś, gdy po raz drugi dokonuje się zamach na św. Jana Pawła II, na jego dobre imię i świętość, jak w czasach komunizmu opluwa się nasze najświętsze wartości, chcemy wyrazić swój kategoryczny sprzeciw - mówili organizatorzy marszu.
Reklama
Natomiast Archidiecezja Krakowska zaprosiła na godz.. 21.37 na czuwanie pod oknem papieskim przy Franciszkańskiej 3. Apelowała też, by znak pamięci i wdzięczności św. Janowi Pawłowi II zapalić w oknach domów świece.