Na całym świecie obchodzony jest dziś Dzień Kolorowej Skarpetki. To bardzo ważne święto, mające zwrócić uwagę na potrzeby osób z zespołem Downa.
Reklama
Kolorowe, niedopasowane skarpetki mają symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Data 21 marca również nie jest przypadkowa, nawiązuje do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze, który posiadają osoby z zespołem Downa.
Zespół Downa to rodzaj odmienności biologicznej człowieka. Dodatkowa informacja genetyczna w chromosomie 21 modyfikuje rozwój i kształtuje specyficzne cechy osobowe. Zmiany w genotypie powodują zmiany tempa rozwoju. Częstym zaburzeniem wśród osób z Zespołem Downa jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.
W wielu krakowskich i małopolskich szkołach uczniowie zostali poproszeni, by wyjątkowo założyli dziś skarpetki nie do pary. Dzieci uczą się przy okazji, że „inność” nie jest zła. Skarpetki „nie do pary” to wyraz radości, tolerancji i solidarności, a także podkreślenie roli osób z Zespołem Downa w społeczeństwie oraz ich prawa do szczęśliwego życia.
Reklama
Dzień Kolorowej Skarpetki wyjątkowo uroczyście świętowany jest w pierwszej w Polsce kawiarni, prowadzonej przez osoby z Zespołem Downa. Społeczna Kaffka na osiedlu Na Kozłowce 25 zaprasza dziś na „Kaffkę pełną Empatii”. Organizatorzy zapewniają wspaniałą atmosferę i mnóstwo atrakcji.