Dwie pierwsze dziewczynki urodziły się w lutym, kolejne dzieci przyjdą na świat w marcu. W 2022 roku w ramach „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego” przeprowadzono łącznie 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego i w efekcie uzyskano 88 ciąż.
Reklama
To dla nas powód do satysfakcji, ponieważ udało się opracować skuteczny program. Uważamy, że powinien być kontynuowany, bo przynosi spełnienie marzeń dla rodziców, powiedział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, dodając przy okazji, że w tym roku Kraków na program in vitro przeznaczy 1,8 mln zł, co pozwoli na dofinansowanie co najmniej 360 procedur zapłodnienia.
Zainteresowanie programem jest ogromne. W 2022 roku liczba przewidzianych do dofinansowania miejsc wyczerpała się już pierwszego dnia naboru, samorząd przeznaczył na ten cel milion zł, co pozwoliło na przyznanie dofinansowania 201 parom.
Program jest kontynuowany, nabór zgłoszeń par starających się o dziecko zostanie ogłoszony po wyborze placówek medycznych, w których zabiegi będą wykonywane.
Reklama
Tak jak w ubiegłym roku z pomocy będą mogły skorzystać wyłącznie pary, w których zarówno kobieta, jak i mężczyzna są mieszkańcami Krakowa; wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-42 lata (wg rocznika urodzenia). Z pomocy będą mogły skorzystać także te osoby, które uczestniczyły w ubiegłorocznej edycji programu.