O ich istnieniu wiedzieli nieliczni. Przygotowywane były do obrotu na czas po wojnie nuklearnej, w której wojska Układu Warszawskiego miały zmieść z powierzchni ziemi siły zbrojne NATO. Banknoty zamknięte były w specjalnej skrzyni z klauzulą "tajne specjalnego znaczenia".
Reklama
Dopiero w 2016 roku ujawniono pierwsze informacje o kolekcji „Miasta Polskie”. Teraz wzory i wydrukowane arkusze banknotów można zobaczyć na wystawie w krakowskim oddziale Narodowego Banku Polskiego.
Tajna seria banknotów E-71 powstawała przez wiele lat. Projektował je Andrzej Heidrich, autor będących do dziś w powszechnym obiegu banknotów z serii „Królowie i książęta Polski”, jak również poprzedzających je przed denominacją banknotów z serii „Wielcy Polacy”.
W 1980 r., po zakończeniu prac nad tajną serią E-71 przygotowano trzy komplety materiałów do produkcji banknotów. Każdy z kompletów zawierał wydrukowane arkusze i dokumentację technologiczną. Materiały zostały złożone w trzech skrzyniach, miały być użyte po katastrofie nuklearnej.
Reklama
Wystawę pokazującą zawartość tajnych skrzyń można odwiedzać w krakowskiej siedzibie NBP przy ul. Basztowej do 27 marca.