Minimum tydzień, bo przewidziane są też dłuższe projekty, spędzać będą studenci AGH w powstającym kosmicznym habitacie uczelni. Akademia tworzy laboratorium mające imitować warunki, jakie panują podczas kosmicznych wypraw.
Reklama
Wyspecjalizowane laboratorium zostanie zbudowane w nowo powstającej siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych. To pierwszy na polskich uczelniach habitat, w którym studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich.
W symulatorze bazy kosmicznej będą testowane m.in. nowe materiały do budowy baz kosmicznych, rozwiązania z obszaru nawigacji, telekomunikacji czy inżynierii biomedycznej. W habitacie badane też będą relacje między przebywającymi w nim osobami, kwestie społeczne, dynamika grupy, sposoby podejmowania przez jednostki decyzji, podział ról i zadań.
W warunkach laboratoryjnych można będzie przeanalizować reakcje na sytuacje stresogenne, stymulacje nowymi bodźcami dźwiękowymi i wizualnymi, sposoby adaptacji do nowych, nieznanych warunków czy odcięcie od światła dziennego.
Reklama
Część zadań stawianych przed uczestnikami badań będzie możliwa do wykonania wyłącznie w pozycji głową w dół, co pozwoli symulować napływ krwi do głowy, jaki ma miejsce w stanie nieważkości. Aby lepiej odwzorować przestrzeń przystosowaną do braku grawitacji, habitat będzie wyposażony w podsufitowe drabiny, podwieszane przejścia czy wąskie tunele, które mają nawiązywać do warunków panujących na statkach kosmicznych.
Aby możliwie wiernie odtworzyć warunki panujące na prawdziwej misji, habitat AGH będzie podzielony na kilka oddzielnych sekcji, w których studenci będą spać, prowadzić badania, wieść życie codzienne – analogicznie jak na prawdziwej misji. W kapsule jednocześnie przebywać będzie sześcioro uczestników „misji”.
Nowy budynek Centrum Technologii Kosmicznych AGH oddany będzie do użytku początkiem 2024 r. Pierwsi analogowi astronauci wyruszą w swoje misje na wiosnę przyszłego roku.