W oddanym w ubiegłym roku do użytku tunelu Trasy Łagiewnickiej pojawiły się przecieki wody. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zapewnia, że „nie zagraża to bezpieczeństwu użytkowników”. Wykonawca ma naprawić usterki.
Reklama
„Przesiąkania wody przez ściany tuneli zostało stwierdzone i jest obserwowane i ewidencjonowane przez pracowników spółki Trasa Łagiewnicka sukcesywnie od października 2022 roku” – czytamy w komunikacie ZDMK. Jednocześnie Zarząd Dróg zapewnia, że „stwierdzone przecieki w żaden sposób nie wpływają na bezpieczeństwo korzystania z tuneli.”
Skąd te problemy? Jak wyjaśnia ZDMK „część tuneli ze względu na ograniczone możliwości terenowe i lokalizację tuneli w obszarach o intensywnej zabudowie tunele realizowane były z pominięciem wykopów szerokoprzestrzennych w technologii ścian szczelinowych wykonywanych w gruncie silnie nawodnionym”.
Z ARCHIWUM:
"Wykonanie ścian żelbetowych w tej technologii oraz w warunkach gruntów o dużym zróżnicowaniu plastycznym poniżej zwierciadła wód gruntowych obarczone jest ryzykiem występowania na późniejszym etapie eksploatacji sączenia się wody przez ściany, które pojawiają się w miarę zmiany poziomu zwierciadła wód gruntowych na zewnątrz tunelu" - tłumaczy ZDMK.
Reklama
Zaobserwowane w trakcie przeglądów miejsca przesączania wody zostały zgłoszone Wykonawcy robót jako wada do usunięcia w ramach udzielonej Miastu gwarancji. Wykonawca uznał roszczenie miasta. Nieszczelności tuneli będą usuwane jako wady w ramach gwarancji po ustabilizowaniu się warunków pogodowych, ponieważ tego typu prace muszą być wykonywane przy wyższej temperaturze.
Wykonawca wymieni również okładziny ogniochronne ścian tuneli w miejscach gdzie powstały zawilgocenia i nacieki.