Uniwersytet Jagielloński zakończył rozbudowę kampusu przy al. Mickiewicza. Socmodernistyczny gmach Małego Paderevianum zastąpił nowoczesny obiekt, który został dobrze wkomponowany w tę część miasta. W przyszłym semestrze rozpocznie tu naukę ponad 3 tysiące studentów.
Reklama
Socmodernistyczny gmach Małego Paderevianum zaprojektowany przez Andrzeja Lipskiego i Konrada Wierzbickiego oddano do użytku w latach 70. ubiegłego stulecia. Ze względu na nietypową formę zaraz po wybudowaniu wzbudził w Krakowie gorącą dyskusję o dopuszczalnej stylistyce nowych budynków w obrębie starej zabudowy miasta.
W 2014 roku budynek został wyłączony z użytkowania i od tego czasu oczekiwał na remont. Teraz z dawnego Małego Paderevianum został właściwie goły szkielet. 6-kondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej 1390 m kw. przeszedł całkowitą metamorfozę.
Nowy obiekt ze szklano-aluminiową fasadą dobrze wkomponował się w zabudowę sąsiadujących z nim budynków, które tworzą kampus filologiczny.
Wewnątrz powstała nowa żelbetowa klatka schodowa oraz szyb windowy. Prace budowlane objęły też roboty termomodernizacyjne, w tym m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, które zapewnią, że będzie on niskoenergetyczny.
Reklama
Nowatorskie systemy okienne niemalże w 100 proc. tłumią hałas generowany przez ruchliwą al. Mickiewicza.
Wkrótce do zmodernizowanego Małego Paderevianum przeniosą się studenci i pracownicy Instytutu Filologii Klasycznej oraz Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w poruszaniu się po nim pomogą tabliczki informacyjne w języku Braille’a.
W kampusie od nowego semestru będzie się uczyć ponad 3000 studentów. „Kampus filologiczny został domknięty. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - podkreśla dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Władysław Witalisz.
Przebudowa budynku przy al. Mickiewicza 11 pochłonęła ok. 13 mln zł. Generalnym wykonawcą prac była krakowska firma RE-Bau.
Reklama