Już po raz 30. Na skwerze przy ulic Franciszkańskiej stanie żywa szopka. Od Wigilii do drugiego dnia świąt będzie można odwiedzać stajenkę, obejrzeć jasełka i wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.
Reklama
Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych wywodzi się ze średniowiecznych Włoch. Za jej prekursora uważa się św. Franciszka z Asyżu, który zorganizował pierwszą na świecie żywą szopkę w 1223 roku. Powstała ona w miejscowości Greccio, w grocie znajdującej się nieopodal tamtejszego klasztoru.
Inaugurację żywej szopki franciszkanie zaplanowali na Wigilię na godz. 22.30. Wigilijny wieczór zakończy pasterka w bazylice św. Franciszka z Asyżu.
Dwa lata temu z powodu pandemii zamiast tradycyjnej żywej szopki, bracia franciszkani ograniczyli się do transmisji nabożeństw i wspólnego kolędowania online. W zeszłym roku zdecydowali się powrócili do tradycji, ale z ograniczeniami. Żywa szopka trwala króćej i nie było wydarzeń towarzyszących w zamkniętych pomieszczeniach. Teraz będzie jak prtzed pandemią.
Reklama
W Boże Narodzenie i drugi dzień świąt żywą szopkę będzie można odwiedzać od godz. 14. W programie kolędowanie m.in. ze scholą dziecięcą „Różyczki Pani Myślenickiej" i „Emmanuel" oraz zespołami Bonoboco i przyjaciele, Odświętni i Kwartet C.D.N.
W Boże Narodzenie (25 grudnia) i drugiego dnia świąt (26 grudnia) żywą szopkę można podziwać od godz. 14.