Krakowska Policja i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie podpisały porozumienie w sprawie wykorzystania nagrań z monitoringu w autobusach i tramwajach. Ma być bezpieczniej.
Reklama
Teraz policja będzie miała szybszy dostęp do nagrań. Będzie to możliwe dzięki specjalnej platformie informatycznej, z której mogą korzystać nie tylko policjanci w Krakowie, ale również funkcjonariusze komisariatów podległych Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce
Dzięki opracowanemu rozwiązaniu, każdy uprawniony policjant może teraz niezwłocznie zamówić potrzebny monitoring, a zamówienie trafia bezpośrednio do realizacji przez pracowników MPK S.A. w Krakowie.
Zinformatyzowano również proces udostępniania monitoringu, co sprawia, że potrzebne nagrania są dostępne dla Policji w krótkim czasie po zdarzeniu.
MPK pracuje nad jeszcze lepszym rozwiązaniem, które da Policji bezpośredni dostęp do monitoringu w pojazdach.
Reklama
Krakowskie MPK zabezpiecza setki nagrań rocznie, które są pomocne, a niekiedy wręcz kluczowe w wielu sprawach, od prozaicznych kolizji drogowych po poważne zdarzenia natury kryminalnej.
Każda kolejna zamawiana przez MPK SA partia taboru tramwajowego i autobusowego to nie tylko nowoczesny wygląd, udogodnienia dla pasażerów, ekologiczne rozwiązania techniczne, ale także wyższy poziom bezpieczeństwa i bardziej zaawansowane technicznie systemy monitoringu.
Obecnie w monitoring przestrzeni pasażerskiej wyposażone są wszystkie autobusy MPK SA i ok. 80 proc. tramwajów. Tylko w tym roku od stycznia do końca listopada do MPK SA wpłynęły 852 wnioski z policji o zabezpieczenie nagrań z ponad 1700 pojazdów.