Kompozycja "Hommage a Maria Jarema – Kraków Jaremiance" poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku stanęła przed przebudowywaną Galerią Bunkier Sztuki. Pomnik autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego został oficjalnie odsłonięty.
Reklama
Artysta zaprojektował rzeźbę z myślą o miejscu, w którym się znajdzie. "Byłem świadomy, w jaki sposób muszę nawiązać do tej architektury, stąd ta stylizacja na koniec lat 50." – podkreślił Krzysztof M. Bednarski.
Z kolei Maria Anna Potocka podkreśliła, że odsłonięcie rzeźby jest "zapowiedzią odrodzenia Bunkra Sztuki". W tej chwili budynek galerii przechodzi gruntowny remont, który ma się zakończyć w 2023 roku.
"W przyszłym roku zobaczycie państwo, jak to wybitne dzieło wygląda na tle wyremontowanego budynku" - mówiła do zgromadzonych na Plantach dyrektor Bunkra Sztuki.
Rzeźbiarka, określana mianem artystki "rewolucji abstrakcyjnej", liderki, inspiratorki, spajała ze sobą kilka pokoleń krakowskiej bohemy artystycznej. Życiorys Marii Jaremy jest ściśle powiązany z historią Krakowa, w tym z doświadczeniem życia w okupowanym Krakowie, którego reminiscencje znajdują się w jej twórczości.
Reklama
Maria Jarema (1908–1958) była jedną z najbarwniejszych postaci okresu międzywojennego i wiodącą osobowością powojennej sceny artystycznej Krakowa. Wystawiała swoje prace w zagranicznych galeriach, czego zwieńczeniem były udział w weneckim Biennale i zdobyta tam Nagroda im. Francesco Nullo.