Politechnika Krakowska we współpracy z krakowskim oddziałem SARP ogłosiła wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję zagospodarowania przedpola Pałacu w Łobzowie. Kiedyś to miejsce słynęło z ogrodów.
Reklama
Pałac przy ul. Podchorążych w Krakowie to obecna siedziba Wydziału Architektury PK. Jury konkursowe przyznało I miejsce zespołowi projektantów firmy Wojciech Sumlet Architektura.
Zwycięska koncepcja będzie podstawą dla stworzenia wokół Pałacu w Łobzowie ogólnodostępnego parku-ogrodu – otwartego dla studentów i pracowników Politechniki oraz wszystkich mieszkańców Krakowa.
Realizacją parku zajmie się Zarząd Zieleni Miejskiej, ponieważ uczelnia zamierza użyczyć miastu Kraków teren wokół pałacu.
Autorami zwycięskiej koncepcji, zgłoszonej przez firmę Wojciech Sumlet Architektura, są: Wojciech Sumlet, Maciej Pitek, Marta Lichaczewska, Michalina Hallmann, Dawid Stanek, (współpraca Marek Sanecki).
Reklama
Jak podkreślono w uzasadnieniu werdyktu I nagrodę przyznano za „czytelne rozwiązania uwzględniające historyczne uwarunkowania, a jednocześnie mające nowoczesny charakter".
Jury wskazało, że „na wyróżnienie zasługuje klarowny podział na dwa typy przestrzeni. Pierwszy, z dużym zbiornikiem wodnym, wpisującym się w genius loci, a jednocześnie inkluzywny, atrakcyjny, o walorach ekspozycyjnych oraz odpowiadający na współczesne wyzwania środowiskowe. Drugi, stanowiący rozległą, otwartą łąkę, zapraszającą użytkowników do spotkań i akademickich dyskusji".
Jury konkursowe doceniło też takie zaproponowane w zwycięskiej koncepcji pomysły jak: „czytelne wejście z narożnika, interesujący program rozwiązań proekologicznych, wysoka zielona ściana, ekranująca budynek stacji benzynowej (przy ul. Kazimierza Wielkiego), stanowiącą dobre tło dla czasowych ekspozycji. Dużą wartością pracy jest też interesujące rozwiązanie strefy parkingowej”.
Reklama
Radny Grzegorz Stawowy, który uczestniczył w pracach sądu konkursowego, ocenia, że w 2024 roku powinny się zacząć prace przy realizacji parku. - Liczę, że mieszkańcy Krakowa i studenci będą mogli z niego skorzystać w 2025 r. Miasto sfinansuje budowę parku. Zakładam, że będzie to kwota 3,5 do 5 mln zł. – stwierdził.
Teren, który był przedmiotem konkursu, przylega do nieruchomości, która kryje w sobie dawny pałac królewski w Łobzowie. Później w przebudowanym obiekcie znalazła się Szkoła Kadetów, a od 1918 roku Szkoła Podchorążych Piechoty – Podchorążówka.
Rezydencja królewska słynęła niegdyś z pięknych ogrodów. Zespół był ważnym ośrodkiem sztuki ogrodowej i przez przynajmniej dwa stulecia, w XVI i XVII wieku, wykształcił swoisty wzorzec ogrodu włoskiego.