Wielka akcja mobilizacyjna przyniosła zamierzony efekt. Zamiast parkingu przy ul. Karmelickiej, który obecnie jest jednym z najbardziej szpetnych miejsc w okolicy, powstanie park. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił właśnie przetarg na projekt parku Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. Ma być gotowy w 2022 roku.
Reklama
Walka o przekształcenie parkingu w park trwała od lat. W akcje zaangażowały się tysiące krakowian, artyści i inne znane postaci. Najpierw, by projekt wygrał w Budżecie Obywatelskim, potem by park nosił imię Wisławy Szymborskiej.
Jak przyznaje Grzegorz Turnau: "miejsca do zaparkowania naszych aut są niewątpliwie bardzo potrzebne, ale jeszcze bardziej potrzebne są miejsca do zaparkowania naszych myśli". I trudno było odmówić mu racji, zwłaszcza że teren ten zlokalizowany jest na tyłach Biblioteki Wojewódzkiej, która jest domem dla około 500 tysięcy książek, czasopism i innych nośników kultury.
3 x TAK dla zieleni
Już w 2017 roku ponad 4 tysiące krakowian podpisało się pod petycją “3xTAK dla zieleni w rejonie Rajskiej”, wywalczając swym zjednoczonym głosem przeznaczenie działki pod park. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakłada obecnie, że teren jest dedykowany pod zieleń urządzoną. To była najwyższa najwyższa pora, by przekuć plan w działanie.
Jesiony, kasztanowce, łąka..
Projekt zakłada zazielenienie terenu poprzez zasadzenie drzew (np. jesionów wyniosłych, kasztanowców zwyczajnych, lip drobnolistnych), łąk kwietnych, pnącz i bylin. Mają oczywiście także pojawić się ławki, które w połączeniu z inną infrastrukturą użytkową utworzą na terenie parku małe kąciki czytelnicze.
Od strony ul. Kochanowskiego mają natomiast zostać zachowane historyczne poidła w murze dawnych koszar. Co także istotne - na mocy porozumienia ogrodzenie między parkiem a biblioteką miałoby zostać zlikwidowane. Dzięki tym wszystkim zabiegom, ma powstać nie tylko przyjazna przestrzeń rekreacyjna, ale także dogodne miejsce do organizacji spotkań literackich czy wystaw plenerowych.
“Nie powinien być stary Kraków oprawiony spalinami, smrodem, parkingami… Marzę o tym, żeby np. tutaj, przy Karmielickiej, powstał park, piękny park pełen poezji. Żebym mogła siedzieć na ławeczce, np. czytać księdza Twardowskiego, patrzeć na lipę np. Kochanowskiego albo na piękną brzozę Szymborskiej. Żebym mogła się to spotykać z dobrymi ludźmi. To są moje marzenia.” - podkreśla Anna Dymna.
W głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego zadanie „Tak dla Parku przy Karmelickiej” zdobyło najwięcej głosów, ponad 20,5 tys.!
Reklama
Kolejną akcją było zbieranie podpisów, by nowy park nosił imię noblistki Wisławy Szymborskiej. Ta akcja też zakończyła się sukcesem.
Koszt zagospodarowania parku szacuje się na 6-7 mln zł, z czego około 2 mln zł pochodzić będzie z budżetu obywatelskiego. Oferty w przetargu można zgłaszać do 31 lipca. Park ma być gotowy za dwa lata.