W ubiegłym roku w wyniku ulew piwnice i sale dydaktyczne w budynkach AGH były aż trzykrotnie podtapiane. Teraz uczelnia znalazła sposób jak się przed tym chronić.
Reklama
Na terenie kampusu AGH zainstalowano 30 zbiorników retencyjnych. Tym samym budynki uczelni są chronione przed wodą wdzierającą się wcześniej do niektórych pomieszczeń, a gromadzona woda może być wykorzystywana do nawadniania roślinności.
30 zbiorników retencyjnych jest wkomponowanych w otoczenie budynków i zieleńców. 20 z nich jest w stanie zgromadzić 5 tys. dm3, pozostałe 10 zbiorników gromadzi po 2,5 tys. dm3 wody. Całkowite wypełnienie zbiorników, to ok. 125 tys. litrów wody.

Powodem podtopień budynków AGH jest brak rozdzielenia w Krakowie kanalizacji deszczowej od sanitarnej.
W związku z tym nawalne deszcze, w czasie których w ciągu krótkiego czasu spada na teren kampusu AGH miesięczna lub kilkumiesięczna norma opadów, powodują, że kanalizacja nie może przyjąć takiej ilości wody i wypływa ona w najniżej położonych miejscach, to jest w piwnicach. Poprzednie zalania piwnic miały miejsce trzykrotnie – w roku ubiegłym oraz w 2014.