Nie pozwólmy, by władze Małopolski poluzowały uchwałę antysmogową. Weźmy udział w konsultacjach i wyślijmy opinię w tej sprawie. Mamy na to czas do 23 sierpnia.
Reklama
Składający się z działaczy PiS zarząd województwa przygotował projekt uchwały, zgodnie z którym konieczność wymiany kotłów niespełniających wymogów co najmniej klasy 3. byłaby odroczona do 1 stycznia 2024 r., a więc o 12 miesięcy. Podobnie będzie z kominkami. To zdaniem ekspertów oznacza większe zanieczyszcznie powietrza i narażanie zdrowia i życia mieszkańców Małopolski.
ZOBACZ ROZMOWĘ:
W uzasadnieniu projektu uchwały działacze PiS tłumaczą, że u podstaw ich propozycji legła trudna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie oraz pandemią, co przyczyniło się do wzrostu cen energii.
Klub Koalicji Obywatelskiej będzie wnosił o wycofanie tego projektu. Radni Platformy podkreślają, że nie można rezygnować z przepisów antysmogowych, które chronią nasze zdrowie i życie. Trzeba natomiast pomagać najuboższym bez względu na to, czy ogrzewają mieszkania węglem, czy innymi źródłami energii.
Reklama
Również władze Krakowa konsekwentnie podtrzymują stanowisko że obowiązująca aktualnie uchwała antysmogowa dla Krakowa i Małopolski musi pozostać bez zmian.
Miasto przypomina, że ostatnie badania naukowców z Akademii Górniczo Hutniczej, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”, wskazują ponadto, że niekorzystne położenie Krakowa sprawia, że miasto jest podatne na akumulację zanieczyszczeń powietrza, które w znacznym stopniu napływają z sąsiednich gmin.
A zatem jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem koniecznie weźmy udział w konsultacjach i wyraźmy swoją opinię.