Kraków znalazł się wśród 10 „najszczęśliwszych miast w Polsce. Ranking opracował internetowy serwis Otodom. W badaniu zwracano uwagę na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Pytano respondentów między innymi o aspekty miast, które uszczęśliwiają obywateli oraz te, które ich unieszczęśliwiają.
Reklama
W ramach projektu przepytano 35 897 mieszkańców Polski w okresie między wrześniem 2021 a lutym 2022 roku. Podstawą ankiety były odpowiedzi w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwy/-a) do 5 (maksymalnie szczęśliwy/-a). Jak podkreślają autorzy, subiektywne badanie poczucia szczęścia było podstawą do zwrócenia uwagi na pewne zjawiska.
Miasta o najwyższym poziomie szczęścia (według średniej wynikającej ze skali od 1 do 5) to Gdynia (4,03), Gdańsk (3,96) i Zielona Góra (3,95).
Na 10 miejscu znalazł się Kraków (3,69). W pierwszej dziesiątce nie ma Warszawy.
Do miast o najniższym poziomie szczęścia należą: Częstochowa (2,81), Kalisz (3,1), Ruda Śląska (3,15). Na dalszych pozycjach znajdziemy Kielce (3,18), Sosnowiec (3,3) oraz Tarnów (3,36).
Reklama
Najbardziej szczęsliwe są osoby w grupach wiekowych 51-60 (3,63) i 61-70 (3,66). Najniższy wynik zanotowała grupa 18-24 (3,21), na co może mieć wpływ kwestia kryzysu mieszkaniowego.
W przywołanym badaniu zwrócono również uwagę na to, co uszczęśliwia i unieszczęśliwia mieszkańców w różnych grupach wiekowych. Dostęp do sklepów był czynnikiem, który najbardziej uszczęśliwiał wszystkie grupy wiekowe, podobnie jak koszty życia były czynnikiem najbardziej unieszczęśliwiającym.
Dla każdej grupy wiekowej istotna była dobra komunikacja, a także kwesta środowiska. Różnice polegały na potrzebach dostępu do kultury i rozrywki, infrastruktury dla dzieci (ważniejsze dla młodych ludzi) czy dostępności ochrony zdrowia (dla starszych)
Reklama
Z kolei zwycięskim aspektem w kategorii unieszczęśliwiania nie mogło być nic innego jak koszty życia (36%). Znacznie dalej, choć wciąż wysoko, uplasowało się środowisko (tereny zielone, hałas uliczny i czystość powietrza) (23,9%) i dostęp do służby zdrowia (22,2%).
Pełny raport znajduje się na stronie OTODOM.