Informatyka, architektura, budownictwo – to kierunki, które cieszyą się największą popularnością wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej. Duże zainteresowanie wzbudziły kierunki w j. ukraińskim – budownictwo i transport, które dla uchodźców z Ukrainy przygotował w tym roku Wydział Inżynierii Lądowej PK. Połowa kandydatów nie mogła przedstawić świadectwa maturalnego. Uczelnia znalazła na to sposób.
Reklama
W ofercie Politechniki Krakowskiej na nowy rok akademicki jest w letniej rekrutacji 4,7 tys. miejsc na ponad 30 kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.
Najbardziej oblegane kierunki
Na najbardziej obleganą informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji ponad 1300. O jedno miejsce walczyło tu 12,31 osób.
Z kolei przy 927 podaniach złożonych na informatykę stosowaną (na Wydziale Mechanicznym), ten kierunek lideruje w przeliczeniu liczby kandydatów na jedno miejsce – było tu 12,88 podań na miejsce.
Nie zmieniły się też preferencje kandydatów, jeśli chodzi o cieszące się prestiżem od lat sztandarowe kierunki Politechniki Krakowskiej – budownictwo i architekturę. Na każdy z nich aplikowało po blisko 900 kandydatów.Na nich tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc - ponad 540 na budownictwie i 280 na architekturze (w językach polskim lub angielskim).
Duże zainteresowanie studiami w języku ukraińskim
Z dużym zainteresowaniem spotkała się tegoroczna nowość w ofercie Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej przygotowana dla uchodźców z Ukrainy – kierunki budownictwo i transport w j. ukraińskim. Unikatowa propozycja w skali kraju.
Reklama
Pierwszy semestr zajęć prowadzony będzie w j. ukraińskim, drugi w j. ukraińskim i polskim, a od trzeciego semestru większość zajęć będzie się odbywać w j. polskim. Równolegle studenci-uchodźcy z Ukrainy będą mieli w pierwszym roku nauki intensywny kurs języka polskiego.
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej przygotował dla uchodźców z Ukrainy 72 miejsca na kierunku budownictwo i 36 miejsca na kierunku transport.
Są to miejsca poza limitem dla polskich kandydatów. Rejestracji na oba kierunki w j. ukraińskim dokonały 383 osoby, które przebywają legalnie w Polsce i mają nadany nr PESEL ze statusem UKR. Na budownictwo aplikuje 220 osób, na transport - 163.
Bez świadectwa maturalnego
Połowa kandydatów nie mogła przedstawić do rekrutacji świadectwa maturalnego, dla tych młodych osób Wydział Inżynierii Lądowej przygotował egzamin wstępny z matematyki w j. ukraińskim. Teraz trwa sprawdzanie prac.
Wydział Inżynierii Lądowej PK przewiduje, że całe studia będą darmowe dla uchodźców z Ukrainy.
Rekrutacja na Politechnikę Krakowską trwa w trybie ciągłym do połowy września, cały czas można się rejestrować na studia.