W 1981 r. jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata - rzeki Colca w Peru. Spływ trwał od 18 maja do 12 czerwca. Ten wyczyn trafił do Księgi Rekordów Guinessa. Podróż jest zaliczana do najważniejszych wypraw eksploracyjnych w XX w. Wydarzenie przypomina wystawa pod Wawelem, którą możemy oglądać do połowy lipca.
40. rocznica przepłynięcia rzeką kanionu Colca i potwierdzenia, że jest to najgłębszy kanion na Ziemi, upłynęła rok temu, jednak dopiero teraz, po ustąpieniu pandemii COVID-19, możliwe jest uroczyste świętowanie jubileuszu.
Prawem zdobywców nadali nazwy odkrytym i pokonanym przez siebie kanionom. W kanionie Colca pozostawili polskie nazwy: Cascadas Juan Pablo II (Wodospady Jana Pawła II) i Canon de los Polacos (Kanion Polaków - w najgłębszej jego części). W dwóch wioskach - Huambo i Cabanaconde - nazwano ulice Alejami Polaków (Avenida los Polacos). Avenida Polonia pojawiła się w miasteczku Chivay (stolica prowincji Calloma, w której znajduje się Kanion Colca). Cztero- i półkilometrowa aleja biegnie od mostu Inków, wzdłuż rzeki Colca, aż do gorących źródeł w La Calera.
Reklama
Rzeka Colca ma 388 km długość, przy czym 120 km prowadzi przez najgłębszy kanion świata. Ściany kanionu Colca wznoszą się - licząc od poziomu rzeki - na ponad 3,6 tys. metrów (lewa) i prawie 4,2 tys. metrów (prawa). Kanion Colca jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.
Wystawę, przypominającą o ekspedycji sprzed ponad 40 lat, zorganizowali polski oddział The Explorers Club (Klub Okrywców) i Akademicki Klub Turystyki Kajakowej Bystrze AGH. Wystawę można oglądać do 14 lipca na pl. Wielkiej Armii Napoleona u podnóża Wawelu jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Edukacji.