Olga Jackowska, Kora została patronką skweru na krakowskim Zwierzyńcu. W środę, 8 czerwca, dokładnie w dniu urodzin artystki, odbyła się uroczystość nadania Jej imienia skwerowi znajdującemu się u zbiegu ulic Juliana Fałata i Bolesława Prusa, nieopodal miejsca, gdzie mieszkała, zanim wyjechała do Warszawy.
Reklama
– Krakowski Zwierzyniec zawsze przyciągał artystów z niepokorną duszą, postaci nietuzinkowe, barwne i pełne fantazji. A taką artystką bez wątpienia była Kora – mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Piosenki „Krakowski spleen” oraz „Buenos Aires” wykonała Katarzyna Chlebny z Teatru Nowego Proxima, autorka znakomitego spektaklu „Kora Boska”. Obecni byli Mateusz Jackowski, syn piosenkarki i jej siostra – Hanna Kubczak.
Podczas wydarzenia zaprezentowana została po raz pierwszy niepublikowana dotąd wersja piosenki „Kocham Cię, kochanie moje” w wykonaniu Kory. To pierwszy singiel z płyty, którą wyda Agora. Premierowy album jest zbiorem 15 nowych kompozycji, zawierających kilkadziesiąt nieznanych nagrań legendarnej Kory, pociętych na kilkaset plików dźwiękowych.
Reklama
Olga Jackowska – Kora, właściwie Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska, primo voto Jackowska urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie, tu spędziła dzieciństwo i młodość. Skończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej.
Na przełomie lat 60. i 70. Korę nazywano królową krakowskich hipisów. Jeszcze jako nastolatka uczestniczyła w pierwszym w historii zlocie hipisów w Mielnie (w roku 1967). Nawet w kolorowym środowisku dzieci-kwiatów wyróżniała się charyzmą i zdolnościami artystycznymi.
Z Krakowem związane są artystycznie przyjaźnie Kory z Piotrem Skrzyneckim, Jerzym Beresiem, Wiesławem Dymnym, Krystyną Zachwatowicz czy Piotrem Markiem. Zanim rozpoczęła na poważnie karierę muzyczną, pracowała przez blisko dwa lata jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie.
Zmarła 28 lipca 2018 r. w Bliżowie.