30 czerwca po raz ostatni uchodźcy będą mogli złożyć wniosek o PESEL lub załatwić inne sprawy z zakresu pomocy socjalnej, pracy lub edukacji w specjalnym punkcie utworzonym w krakowskiej Tauron Arenie. Od lipca punkt przestanie funkcjonować.
Reklama
Uchodźcy będą musieli korzystać z placówek Urzędu Miasta Krakowa. Zdaniem urzędników, nie powinno to spowodować znaczącego zwiększenia kolejek. Jak argumentuje Elżbieta Kois-Żurek z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia „Przenosimy organizację tych spraw do poszczególnych jednostek urzędu z uwagi na zmniejszoną liczbę osób, które korzystają już z usług tam realizowanych”.
Punkt w Tauron Arenie powstał 16 marca, miał ułatwić życie niemal dwustu tysiącom uchodźców, którzy przyjechali pod Wawel z napadniętej przez Rosję Ukrainy. W Tauron Arenie działa 30 stanowisk, część z nich służyła rejestracji uchodźców i nadawania im numeru PESEL, pozostałe obsługują pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Grodzkiego Urzędu Pracy, Krakowskiego Centrum Świadczeń i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do końca czerwca punkt w Turon Arenie będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. Od 1 lipca wszystkie urzędowe sprawy będą realizowane w poszczególnych jednostkach:
Reklama
Wydział Edukacji przy ul. Stachowicza 18, tu można uzyskać informacje dotyczące między innymi zapisania dziecka do szkoły, rozmieszczenia oddziałów przygotowawczych, asystentów wielokulturowych oraz wypoczynku letniego.
Wydział Spraw Administracyjnych, al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28a, os. Zgody 2. Tu uchodźcy uzyskają między innymi numer PESEL.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Józefińska 14 (lub jedna z dziewięciu filii MOPS), tu przyjmowane są wnioski o jednorazowe świadczenie 300+.
Reklama
Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, ul. Wąwozowa 34, tu uchodźcy zainteresowani podjęciem zatrudnienia mogą skorzystać z usługi pośrednictwa pracy i otrzymać zestawienie aktualnych ofert pracy na terenie Krakowa i okolic.