Po dwóch latach pandemicznej przerwy wraca krakowska Noc Muzeów. Przez cały weekend krakowskie i małopolskie instytucje kultury będą dziś otwarte do późnej nocy. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem "Moc Muzeów ‒ dla Ukrainy".
Wiele placówek przygotowało specjalne ekspozycje związane z Ukrainą, w wybranych punktach odbędą się zbiórki na rzecz naszych sąsiadów broniących się przed rosyjską agresją, a zwieńczeniem dzisiejszej nocy będzie wypuszczenie w niebo w Muzeum Lotnictwa Polskiego fluorescencyjnych balonów w żółto-niebieskich barwach z przesłaniem pokoju i wsparcia dla przyjaciół z Ukrainy.
Muzeum Lotnictwa zaprasza już od piętnastej. Zobaczyć można będzie m.in. odnowiony samolot Prząśniczka ‒ prezentowany po długich pracach warsztatowych, a także trzy nowe wystawy, posłuchać prelekcji „Nie tylko Ikar” dotyczącej konstrukcji amatorskich, poczuć klimat dawnych czasów, w które wprowadzą grupy rekonstrukcyjne, dowiedzieć się, na czym polega praca saperów, a także wziąć udział w spotkaniu o najszybszych samolotach bojowych świata.
Muzeum Fotografii przy Rakowickiej zaprasza od 18, godzinę później otwierają się siedziby MuFo przy Józefitów i Strzelnica przy Królowej Jadwigi. W planach między innymi zwiedzanie wystawy „Co robi zdjęcie?” i koncert zespołu kameralnego polsko-ukraińskiej orkiestry. Grają w niej muzycy pochodzący m.in.: z Odessy, Kijowa, Lwowa i Charkowa, którzy w związku z wojną w Ukrainie emigrowali do Polski.
Reklama
Noc Muzeów to doskonała okazja, aby odwiedzić jeden z oddziałów Muzeum Krakowa, które oprócz udostępnienia wystaw stałych zaprasza na spacery tematyczne i na wydarzenia towarzyszące m.in.: wieczór z bajkami, naukę śpiewania pieśni rycerskiej, rekonstrukcje kostiumologiczne, warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie.
Muzeum Inżynierii i Techniki (wcześniej Muzeum Inżynierii Miejskiej) zaprasza na mapping w ramach projektu „W LEMbiryncie przyszłości”. Jak sam tytuł wskazuje, projekcja na budynku historycznej Zajezdni poświęcona będzie Stanisławowi Lemowi i jego krakowskim ścieżkom. MiT zaprasza także na grę miejską „Śladem Polskich Wynalazków”.
Międzynarodowe Centrum Kultury organizuje zajęcia integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich –„Pędzle i słówka” oraz spotkanie połączone z głośnym czytaniem książek w obu językach.
Reklama
Zamek Królewski na Wawelu otwiera dla zwiedzających wystawę w Ogrodach Królewskich – „Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius zaprezentuje makatę buczacką z manufaktury działającej pod patronatem Potockich w Buczaczu na Ukrainie.
Pełen program 18, edycji Nocy Muzeów do znalezienia TUTAJ.
Reklama
Zbiórki prowadzone przy okazji Nocy Muzeów:
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25 − zbiórka pieniędzy „SOS Ukraina” prowadzona razem z Polską Akcją Humanitarną;
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4;
Muzeum Niepołomickie Zamek Królewski w Niepołomicach, ul. Zamkowa 2 oraz Muzeum Fonografii Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach, ul. Zamkowa 4;
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, ul. Zamkowa 8.