UNICEF przekaże Krakowowi blisko 80 milionów złotych na pomoc najmłodszym uchodźcom. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i zastępca dyrektora regionalnego UNICEF na Europę Środkową i Azję Philippe Cori podpisali porozumienie w sprawie wspólnych działań na rzecz uchodźców do końca tego roku.
Reklama
– Musimy wspierać dzieci, bo to one są nadzieją na przyszłość, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć straty jednego pokolenia – mówił po podpisaniu memorandum – dyrektor Philippe Cori.
– Pierwsza transza pomocy w kwocie 50 mln złotych zostanie nam przekazana już w najbliższych dniach – dodał wiceprezydent Andrzej Kulig.
Pomoc obejmie m.in.kursy języka polskiego, rozszerzenie oferty kulturalnej i wypoczynkowej skierowanej do dzieci i młodzieży, czy program dodatkowych zajęć dla uczniów związanych z historią, kulturą i geografią Polski oraz Ukrainy.
Pieniądze zostaną również przekazane na dofinansowanie posiłków oraz wyposażenia szkół m.in. w laptopy i inne niezbędne materiały dydaktyczne, a także na tworzenie stref wypoczynku w krakowskich szkołach wśród zieleni, tak aby były to miejsca spędzania czasu i relaksu dla polskich i ukraińskich uczniów. Te zadania oszacowano na kwotę 40 miliona złotych.
Reklama
Ponad 23,5 miliona złotych zostanie przeznaczonych na: utworzenie centrum edukacyjno-rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami, organizowanie zajęć integracyjno-sportowych, edukacyjnych spacerów integracyjnych po Krakowie, utworzenie publicznego żłobka integracyjnego, czy popularyzację i realizację szczepień ochronnych wśród rodzin ukraińskich oraz zapewnienie wsparcia psychoterapeutycznego.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie przeznaczy około 15,5 mln złotych na prowadzenie 29 placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, z rekreacją, zajęciami terapeutycznymi i szkoleniami dla pracowników.
Spośród dzieci uchodźców, którzy przybyli do Krakowa ok. 6550 uczęszcza do krakowskich żłobków, przedszkoli i szkół. Liczba ta nie uwzględnia dzieci pozostających pod wyłączną opieką rodzin i opiekunów.
Reklama
UNICEF to Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci utworzony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1946 r., aby zapewnić żywność i opiekę zdrowotną dla dzieci i matek w krajach, które zostały zniszczone przez II wojnę światową.
Za założyciela UNICEF powszechnie uznawany jest polski lekarz Ludwik Rajchman, który był pierwszym prezesem UNICEF w latach 1946-1950. W 1953 r. UNICEF stał się częścią stałą Systemu Narodów Zjednoczonych. Działalność UNICEF jest finansowana w całości z dobrowolnych składek państw członkowskich ONZ, osób prawnych i fizycznych.
W czasie kryzysu humanitarnego UNICEF koncertuje się na ochronie dzieci w czasie ich przemieszczania się, łączeniu dzieci oddzielonych od rodzin, zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy oraz ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i przemocą.