Studenci z Politechniki Krakowskiej zbudowali betonowy kajak i pomyślnie zwodowali go na zalewie Bagry. Teraz konstruktorzy z Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint szykują się do udziału w międzynarodowych zawodach takich innowacyjnych łódek, które w czerwcu odbędą się w Niemczech.
Kajak o nazwie PKanoe waży ponad 100 kilogramów, a studenci z powodzeniem pływali nim po zalewie Bagry.
– Nasza radość, gdy kajak przepłynął pierwsze metry, a potem wsiedliśmy do niego, była niewyobrażalna – mówi Marcin Różycki, lider zespołu studenckiego.

W tym projekcie sprawdzian sportowy nie jest najważniejszy. Główny cel to test naukowy w ramach projektu pn. „PKanoe – budowa łodzi z betonu tekstylnego ze spoiwem o obniżonym śladzie węglowym”
Pierwsza zaleta betonu tekstylnego to obniżenie wytwarzanego podczas produkcji cementu dwutlenku węgla. Ponadto beton tekstylny pozwala zwiększyć właściwości wytrzymałościowe elementów od 5 do 6 razy w porównaniu z materiałem bez zbrojenia.
Reklama
Dodatkowym atutem jest sprężystość materiału – obciążony ulega deformacji, ale nie pęka i nie kruszy się. Cienkościenni elementy betonowe mogą być stosowane w budownictwie jako lekkie konstrukcje, panele elewacyjne, elementy warstwowe i panele okładzinowe.
Możliwość uzyskania cienkich przekrojów jest też interesująca z punktu widzenia możliwości tworzenia efektownych form architektonicznych i znaczącej oszczędności materiału.
Projekt PKanoe jest realizowany dzięki wsparciu z FutureLab PK czyli — działającego na Politechnice Krakowskiej — studenckiego laboratorium innowacji.