Od wybuchu wojny w Ukrainie do krakowskich przedszkoli i szkół przyjęto już ponad 3500 dzieci i młodzieży. Jak wylicza magistrat to wielkość odpowiadająca liczbie uczniów chodzących do siedmiu szkół, jeśli przyjąć, że przeciętnie w jednej placówce uczy się pół tysiąca dzieci.
Reklama
W normalnych warunkach dla takiej liczby dodatkowych uczniów trzeba by wybudować w Krakowie kilka szkół. Dlatego przyjęcie uczniów jest możliwe między innymi dzięki zwiększeniu liczebności klas i oddziałów, a także utworzeniu sal lekcyjnych w pomieszczeniach, które wcześniej nie pełniły takiej roli.
W ostatnich dwudziestu dniach najwięcej uchodźców z Ukrainy rozpoczęło naukę w krakowskich szkołach podstawowych – jest ich ponad 2500 . W wielu szkołach wciąż pozostają jednak wolne miejsca. Należy jednak liczyć się z tym, że niekoniecznie muszą one znajdować się w szkole znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania.
Do liceów, techników i szkół branżowych przyjęto 207 uczniów.
Reklama
Opieką w przedszkolach do tej pory zostało objętych 729 dzieci (w tym 472 w samorządowych). Choć oprócz przedszkoli wielu najmłodszych ma aktualnie zapewniony pobyt w gronie bliskich osób, opieka przedszkolna będzie jeszcze bardziej potrzebna w momencie, gdy kolejne ukraińskie mamy będą gotowe na podjęcie pracy.
Jak zapisać dziecko do przedszkola szkoły?
Aby zapisać swoje dziecko do przedszkola lub szkoły, rodzice powinni udać się do najbliższej jednostki. Tam otrzymają informację, czy istnieje możliwość zapisania dziecka do tej szkoły, czy takie miejsce jest dostępne w innym, blisko położonym miejscu. Dyrektor szkoły podczas wywiadu z rodzicem weryfikuje również poziom edukacyjny dziecka, a także ustala, czy potrzebuje ono wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.
Obywatele Ukrainy, którzy nie zabrali ze sobą świadectw czy innych dokumentów szkolnych, nie muszą się martwić. Wystarczy rozmowa z dyrektorem i oświadczenie, do której klasy dziecko uczęszczało oraz jakie ma potrzeby edukacyjne, by właściwie przyporządkować je do polskiego systemu edukacyjnego. Dodatkowe informacje dla rodziców można znaleźć w polsko- i ukraińskojęzycznej ulotce dostępnej tutaj.
Reklama
Asystenci wielokulturowi pomagają uczniom
Wsparciem dla uczniów w wielu szkołach są nauczyciele władający językami ukraińskim lub rosyjskim. W sumie w samorządowych szkołach pracuje ich niemal 140. Mogą liczyć także na wsparcie asystentów wielokulturowych, którzy są zatrudnieni w ponad 35 krakowskich szkołach.
Pracę znajdą także w innych jednostkach. Do tej pory Wydział Edukacji UMK wydał zgody na zatrudnienie 74 kolejnych asystentów. Zbierane są również deklaracje ukraińskich nauczycieli, którzy chcieliby podjąć pracę w szkołach, właśnie między innymi w charakterze asystenta i pomocy nauczyciela – oferty trafiają do zainteresowanych dyrektorów szkół.