W mediach społecznościowych rozpowszechniana jest informacja jakoby 450 mieszkań w Krakowie budowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie+ zamiast "polskim rodzinom z osobami niepełnosprawnymi" miało zostać przekazanych uchodźcom. To pomieszanie częściowo prawdziwych i fałszywych informacji. Wyjaśniamy jak jest naprawdę.
Reklama
"450 mieszkań przy Ulicy Anny Szwed w Krakowie z Mieszkanka Plus, na które już kilka lat czekają Osoby Niepełnosprawne wraz z Rodzinami, którzy mieli to spłacać w ramach kredytu Państwu zostało oddane uchodźcom . Jak można pomagać kosztem drugiego człowieka" - taki wpis jedna z osób zamieściła na naszym profilu na FACEBOOK-u. Jak jest naprawdę?
Jak wyjaśnia nam Fundacja Polski Fundusz Rozwoju, rzeczywiście PFR zdecydował się na bezpłatne udostępnienie uchodźcom z Ukrainy na okres 6 miesięcy w całym kraju 650 mieszkań, zbudowanych przez PFR Nieruchomości w ramach rządowego programu mieszkaniowego.
Fundacja PFR sfinansuje wyposażenie mieszkań w meble oraz podstawowy sprzęt AGD tak, aby były jak najszybciej gotowe do zamieszkania, a następnie we współpracy z urzędami wojewódzkimi (małopolskim, mazowieckim i podkarpackim) przekazane do użytku uchodźcom z Ukrainy jako doraźna pomoc.
Te mieszkania nie miały jeszcze swoich najemców
Z puli 650 mieszkań, które zamierza przekazać PFR, 170 to mieszkania w Dębicy i Mińsku Mazowieckim, które nie znalazły swoich najemców podczas prowadzenia dotychczasowych naborów. W przypadku Krakowa nabór został zawieszony w listopadzie 2021 r. z uwagi na konieczność usunięcia usterek. Nabór miał być kontynuowany po usunięciu usterek co było planowane w ciągu kilku kolejnych miesięcy.
Ponieważ problem dotyczy przede wszystkim instalacji deszczowej i nie wyklucza bezpiecznego, krótkotrwałego użytkowania mieszkań, Fundacja zdecydowała się na udostępnienie czasowe mieszkań potrzebującym. To wsparcie ma charakter doraźny i tymczasowy. Na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Reklama
Te mieszkania będa oferowane w ramach programu Mieszkanie+
"Zdajemy sobie sprawę, że dla mieszkańców Krakowa przesunięcie w czasie przekazania tych mieszkań to dyskomfort. Rozumiemy to i przepraszamy za niedogodności. Są one jednak nieporównywalne z niedogodnościami jakie przezywają ludzie uciekający z dziećmi przed wojną, realnym zagrożeniem życia i przebywające teraz w miejscach tymczasowo przystosowanych do tego, żeby im udzielać schronienia: prywatnych mieszkaniach, świetlicach czy halach sportowych." - czytamy w przesłanym nam komunikacie.
PFR zapewnie, że po usunięciu usterek zostanie przeprowadzony nabór i mieszkania zostaną zaoferowane osobom, które spełnią kryteria naboru w ramach programu Mieszkanie+. Mieszkania, z których będą korzystać uchodźcy zostaną wcześniej wyremontowane.