Metropolita krakowski w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Podgórzu przewodniczył Eucharystii w intencji obecnych i byłych pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie. Tradycyjna Msza Tramwajarska została odprawiona po raz 77. W czasie homilii cytował francuskiego rapera, którego utwór, jak podkreślił arcybiskup, "wyraża nastrój współczesnej kultury".
Reklama
W homilii abp Jędraszewski zaznaczył, że w XVIII w. dzieje Kościoła – zwłaszcza w Europie – zostały naruszone postawą i doktryną wyrażoną w słowach „żyć tak, jakby Boga nie było” – etsi Deus non daretur.
– W myśl tego hasła człowiek zapomina o Bogu, ale w konsekwencji zapomina o sobie samym, o tym kim jest. Przekreśla swoje tęsknoty, by osiągnąć życie wieczne, zapomina o pragnieniu nieśmiertelności, porzuca ideały, nie chce wiedzieć czym jest prawdziwa miłość (…); taki człowiek traci nadzieję, a w konsekwencji popada w lęki dotyczące przyszłości, ma poczucie bezsensu życia, wielokrotnie próbuje targnąć się na własne życie, popada w depresję – charakteryzował współczesny świat arcybiskup.

Metropolita zacytował utwór „Lęk niepowodzenia” francuskiego muzyka hip-hopowego i rapera Orelsana. Piosenka wyraża nastrój współczesnej kultury. – Przerażająca pustka, która płynie z tej piosenki. Przerażająca pustka ludzi, którzy nie budują swojego życia na Bogu, którzy za wszelką ceną chcą żyć tak, jakby Boga nie było – komentował arcybiskup.
Tekst utworu znajdziecie TUTAJ.
Reklama
.
Na zakończenie arcybiskup przypomniał świąteczne afisze, które pojawiły się na ulicach niektórych miast w Polsce. Symbolem świąt w Warszawie stali się łyżwiarze, w Łodzi jednorożce, w Świdnicy dziki, a w Szczecinie paprykarz.
– Jakie przerażające spłaszczenie wymowy świąt tak świętych dla nas, będących źródłem radości, że oto Bóg do nas przychodzi, dla nas się narodził – mówił abp Marek Jędraszewski.
W tym kontekście podziękował krakowskiemu MPK za świąteczny tramwaj, który "przypominał o Bożym Narodzeniu i byciu razem w wierze, radości i nadziei".