Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju polskim harcerzom odbyło się najpierw na przejściu granicznym w Łysej Polanie. Do Krakowa dotarło wieczorem. Na Wawelu mszy św. przewdniczył bp Jan Zając.
Reklama
– Zeszłoroczne przekazanie światła było symboliczne. Dziś możemy spotkać się w większym gronie. Zanieście światło nadziei do waszych domów, szkół, rodzin, parafii, i wszędzie tam, gdzie powinno dotrzeć – mówił komendant chorągwi krakowskiej ZHP, harcmistrz Marek Siudek.
– Betlejemskie Światło rozpoczyna swoją wędrówkę po całym kraju (…). Docierajcie ze światłem, z dobrym słowem, ze wsparciem, i z pomocą! – prosił harcerzy harcmistrz Grzegorz Woźniak, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego i podkreślił, że hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Światło Nadziei”.
Reklama
.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest drogą lotniczą do Wiednia i dalej przekazywane mieszkańcom miasta oraz przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji.