To najważniejsze, symboliczne miejsce dla wyznawców rodzimych wierzeń Słowian. Rodzimowiercy składają tam ofiary i znicze, teraz chcą by skwer, na którym stoi Światowid został nazwany jego imieniem.
Reklama.
Światowid to potoczna nazwa kamiennego idola, odkrytego w 1848 roku w rzece Zbrucz (dzisiejsza Ukraina). Początkowo sądzono, że przedstawia ona połabskiego boga o imieniu Świętowit, dodatkowo mylnie odczytując to imię z łacińskiej kroniki. Dziś już wiadomo, że rzeźba zawiera wizerunki kilku bóstw.
Światowid trafił do Krakowa w 1851, oryginalny monument znajduje się w Muzeum Archeologicznym, od niemal pół wieku pod Wawelem stoi jego kopia. Rodzimowiercy chcą uczcić 170. rocznicę sprowadzenia zabytku do miasta.
Reklama
.
Autorzy petycji zwracają też uwagę, że miejsce, w którym stoi Światowid w czasach przedchrześcijańskich prawdopodobnie było miejscem kultu.
Od samego początku istnienia naszego miasta […] to w tym właśnie miejscu krzyżowały się drogi jego dawnych mieszkańców, władców, kupców i innych osób, które żyły w Krakowie (Okole) i odwiedzały go. Dawni Słowianie właśnie w takich miejscach, tj. na skrzyżowaniach dróg, umieszczali kapliczki i rzeźby kultowe, a zatem już teraz w piękny sposób nawiązuje ono do naszych pradziejów.
Reklama
.
Petycję do Rady Miasta Krakowa o nadanie zieleńcowi pod Wawelem imienia Światowida można podpisać tutaj.