W rafinerii PKN Orlen w Trzebini otwarto instalację do produkcji glikolu i pierwszy polski hub wodorowy. - To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i w Europie - chwalił się prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Reklama
.
Budowa trwała dwa lata i kosztowała około 400 mln zł. Orlen Południe będzie wytwarzał w Trzebini około 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. Produkcja pokryje 75 proc. zapotrzebowania na ten produkt w kraju.
Glikol propylenowy wykorzystywany jest m.in. w branży rolniczej, w farmacji, środkach bakteriobójczych oraz w lotnictwie i przy produkcji paneli fotowoltaicznych. Wykorzystuje się go także m.in. do produkcji środków czystości, środków higieny, na przykład dezodorantów w sztyfcie, produktów kosmetycznych, środków przeciw zamarzaniu, czy przy produkcji paneli fotowoltaicznych.
Reklama
.
Nowa instalacja umożliwi nie tylko produkcję zielonego glikolu, ale również wodoru, który w 75 proc. będzie wykorzystywany właśnie do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. ma w przyszłości znaleźć zastosowanie jako paliwo w komunikacji miejskiej w Krakowie i na Śląsku.