Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracujący pod kierownictwem prof. Pawła Moskala oraz prof. Ewy Stępień wraz z naukowcami z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opublikowali wyniki badań, które umożliwią wprowadzenie do szpitali nowego rodzaju tomografu.

PET, czyli Pozytronowa Emisyjna Tomografia jest nieinwazyjną metodą obrazowania procesów metabolicznych w ciele pacjenta. Metoda ta wykorzystywana jest w medycynie głównie do lokalizowania zmian nowotworowych pozostających nawet w początkowym stadium rozwoju.
Skanery PET wykorzystywane obecnie w szpitalach są w stanie obrazować całe ciało, jednak konieczne jest przy tym wykonanie kilkunastu zdjęć pokazujących poszczególne fragmenty ciała pacjenta.
Celem realizowanego na UJ projektu Jagielloński PET (J-PET) jest zbudowanie urządzenia pozwalającego na jednoczesne obrazowanie całego ciała. Ma ono służyć nie tylko lokalizowaniu nowotworów, ale także umożliwić określanie stopnia ich złośliwości oraz badanie dynamiki metabolizmu i rozprowadzania leków.
Reklama
Urządzenie budowane jest w oparciu o technologię stworzoną na Uniwersytecie Jagiellońskim, a zespół badawczy, który ją rozwija, składa się z fizyków, informatyków, elektroników, chemików, biologów oraz lekarzy. J-PET jest unikatowym w skali świata rozwiązaniem, które pozwoli na wdrożenie procedur leczniczych, opartych na precyzyjnym diagnozowaniu,
Badania będą rozwijane w tworzonym na UJ Centrum Teranostyki (termin teranostyka powstał ze złożenia dwóch słów: terapia (leczenie) i diagnostyka (wykrywanie chorób); oznacza nowe podejście do medycyny, mające na celu tworzenie nowych rozwiązań technologicznych umożliwiających jednoczesne wykrywanie i leczenie chorób).
Prace badaczy z Krakowa opublikowane zostały na łamach prestiżowych czasopism "Medical Image Analysis" oraz "Physics in Medicine & Biology"