Świętują 111 rocznicę przyłączenia Krowodrzy do Krakowa w wyjątkowy sposób. Odwołując się do wiejskiej przeszłości tej dzielnicy, powołali kolektyw Ogrodnicza Krowodrza i w środku miasta próbują przywrócić fragmenty dawnego, wiejskiego krajobrazu.
Reklama
Ogrodnicza Krowodrza to facebookowa grupa, która powstała w związku z projektem #Krowodrza111, upamiętniającym 111 rocznicę przyłączenia Krowodrzy do Krakowa. Jego celem jest integracja lokalnej społeczności wokół wspólnej przeszłości.
Inicjatorami akcji są Łukasz Szydłak (twórca Zielonego Bloku) oraz Marcin Grega (autor Mojej Krowodrzy), miłośnicy dziedzictwa kulturowego Krowodrzy – wsi, do której należały niegdyś osady Nowa Wieś, Czarna Wieś oraz Łobzów. Zasłynęły one m.in. z uprawy warzyw sprzedawanych na Placu Szczepańskim oraz ogrodu warzywnego, należącego do Królowej Bony.
W ramach obchodów powstały instalacje ogrodnicze, których głównym przeznaczeniem było przywrócenie dawnego krajobrazu polskiej wsi, nawiązanie do wcześniej istniejących gospodarstw. To również element działań edukacyjnych dotyczących nadchodzących zmian klimatycznych.
Reklama
Posadzone rośliny (m.in. pszenica płaskurka, len, słonecznik jadalny, chaber, karczoch, głąbik krakowski) można zobaczyć w różnych zakątkach dzielnicy V – na ulicy Kazimierza Wielkiego 117, Mazowieckiej, przy wylocie ulicy Lubelskiej czy Młynówki Królewskiej.
Aktualnie w związku z projektem odbywa się Krowie lato, czyli szereg spotkań, które nawiązują do krowy – szczególnego symbolu Krowodrzy, bo to właśnie od niej wzięła się nazwa dzielnicy.
– Nazwa „Krowodrza” nawiązuje do obdzierania krów, gdyż na jej terenie istniała wcześniej rzeźnia. Natomiast Krowie lato postawiło sobie za cel ukazanie krowy w inny sposób, przyjacielski, jako symbol dobrobytu – mówi Life in Kraków, Łukasz Szydłak.
Reklama
W czasie trwania Krowiego lata odbywają się rozmaite warsztaty, na których uczestnicy mają okazję wykazać się artystycznie. Ostatnie spotkanie cyklu nastąpi 29 sierpnia o godzinie 11 między ul. Racławicką a Urzędniczą.
– Podczas pikniku odbędą się warsztaty z krowoderską ilustratorką, Dianą Bejker, zatytułowane "Krowa Picassa". Podczas zajęć uczestnicy stworzą własną, abstrakcyjną krowę. Serdecznie zapraszamy! – zachęca do udziału Łukasz Szydłak.
Poza wydarzeniami, związanymi z #Krowodrza111, grupa organizuje również happeningi artystyczne oraz warsztaty integrujące lokalną społeczność. Więcej informacji o działalności Ogrodniczej Krowodrzy można znaleźć na stronie http://www.zielonyblok.pl.