Minionej doby wykryto w Polsce 222 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarła z tego powodu jedna osoba. Najwięcej zakażeń w Małopolsce. Coraz więcej krajów na świecie oferuje swoim mieszkańcom przypominające dawki szczepionki przeciwko COVUD-19, aby przeciwdziałać ich słabnącej skuteczności i zapobiec zakażeniom wywołanym przez wariant Delta koronawirusa.
Reklama
W Małopolsce koronawirusa potwierdzono u 32 osób (najwięcej w kraju, najwięcej od początku wakacji), w tym u 15 w Krakowie. Według danych resortu zdrowia w całej Polsce zajętych jest 359 łóżek covidowych (tyle samo, co dzień wcześniej) i 40 respiratorów (1 mniej niż dzień wcześniej).
W Małopolsce 50 pacjentów wymaga hospitalizacji (tyle samo, co dzień dzień wcześniej), a użycia respiratora potrzebuje 9 osób z COVID-19 (tyle samo, co dzień dzień wcześniej) .
Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wynosi: 2 886 513. W wyniku zakażenia zmarło 75 316 osób.
Reklama
W połowie lipca Izrael był pierwszym krajem, w którym zaczęto podawać trzecią dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech dorosłym z obniżoną odpornością, w tym chorującym na niektóre nowotwory. Oferowane jest ona również w Belgii i Ekwadorze. Podobne rozwiązania chcą wprowadzić Niemcy, Wielka Brytania, Kanada, Francja. Zdaniem WHO i wielu naukowców dodatkowe dawki nie są jednak konieczne.
Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do moratorium na dawki przypominające do końca września, by co najmniej 10 proc. ludzi we wszystkich krajach zostało zaszczepionych przed rozdaniem dodatkowych dawek. 58 proc. ludzi w krajach o wysokich dochodach otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a w krajach o najniższych dochodach zaledwie 1,3 proc