Preparat Pfizera/BioNTechu gorzej radzi sobie z wariantem delta koronawirusa niż wcześniej sądzono. Minionej doby wykryto w kraju 106 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID zmarło 7 osób, z tego jedna w Krakowie.
Reklama
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce stwierdzono dotychczas 246 przypadków zakażenia wariantem Delta. Podobnie jak w całej Europie, także i w Polsce ten wariant zaczyna dominować, a jego obecność jest potwierdzana w około 70 proc. badanych próbek. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że w przypadku tego wirusa skuteczność szczepionki jest mniejsza niż wcześniej zakładano.
W 39 proc. zapobiega infekcji, w 91 proc. - ciężkiej chorobie i hospitalizacji - wstępne badania z Izraela pokazują, że preparat Pfizera/BioNTechu gorzej radzi sobie z deltą.
Badanie przeprowadzono na zlecenie izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Ponieważ Izraelczycy w pełni zaszczepili ponad 80 proc. populacji, a korzystają niemal wyłącznie z preparatu Pfizera/BioNTechu, to właśnie u nich najłatwiej sprawdzić skuteczność szczepionki w populacji. O ile jeszcze miesiąc temu dobowa liczba zakażeń nie przekraczała kilkunastu, obecnie wynosi ponad tysiąc.
W efekcie izraelskie władze przywróciły część restrykcji, które wcześniej zniesiono.
Reklama
W Małopolsce minionej doby koronawirusa potwierdzono u 20 osób, w tym 10 w Krakowie (zmarła jedna osoba).
Według danych resortu zdrowia w całej Polsce jest zajętych 309 łóżek covidowych (4 więcej dzień wcześniej) i 46 respiratorów (1 więcej niż dzień wcześniej). W Małopolsce 24 pacjentów wymaga hospitalizacji (1 więcej niż dzień wcześniej), a użycia respiratora potrzebuje 6 osób z COVID-19 (tyle samo co dzień wcześniej).
Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wynosi 2 882 327. W wyniku zakażenia zmarło 275 249 osób.