Powiat Tatrzański „potrafił oprzeć się naciskom płynącym z Europy i nie przyjął tzw. ustawy przemocowej" - to wg metropolity krakowskiego było jednym z argumentów, by Jan Paweł II został patronem Powiatu Tatrzańskiego. Uroczystości z tym związane odbyły w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Prawdopodbnie arcubiskup miał na myśli uchwałę antyprzemocową, której na Podhalu nie przyjęto.
Reklama
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wiele miejsca w homilii poświęcił raportowi, który będzie dyskutowany Parlamencie Europejskim. Arcybiskup uznał go za przejaw "odejścia Europy od Chrystusa".
Dokument został już zatwierdzony bezwzględną większością głosów przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego (FEMM). Według arcybiskupa w raporcie aborcję uznaje się „prawem człowieka”. Za niebezpieczne uznał postulat zniesienia prawa do sprzeciwu sumienia u personelu medycznego.
Arcybiskupowi nie podoba się, że autorzy raportu żądają także aborcji i antykoncepcji dla dziewcząt „bez względu na wiek” i bez zgody rodziców oraz szeroki dostęp do operacji tzw. zmiany płci, w tym dla nieletnich, finansowanych w ramach publicznych systemów opieki zdrowotnej.
Reklama
Najbardziej zaskakujący był jednak podany przez abp Jędraszewskiego powód uznania Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.
Jak mówił, było nim z pewnością osobiste umiłowanie Tatr i Podhala przez Karola Wojtyłę, ale jednym z najbardziej istotnych argumentów było to, że Powiat Tatrzański „potrafił oprzeć się naciskom płynącym z Europy i nie przyjął tzw. ustawy przemocowej dbając z jednej strony o właściwe życie w ramach rodzin i całej społeczności, o wzajemny szacunek, o pomoc i solidarność, a z drugiej strony nie chcąc dopuścić, żeby tylnymi drzwiami mogła wkroczyć tutaj ideologia gender”.
Reklama
Arcybiskup przypomniał też hołd górali złożony Janowi Pawłowi II w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997. Ojciec święty beatyfikował wówczas s. Marię Bernardynę Jabłońską i s. Marię Karłowską, a homilię poświęcił „geniuszowi kobiety”.
– Trzeba wracać do geniuszu kobiety po to, by ratować u niektórych choćby resztki sumienia i poczucia odpowiedzialności za życie najbardziej bezbronnych i najbardziej niewinnych – mówił abp Marek Jędraszewski.
Kustosz sanktuarium na Krzeptówkach poinformował, że został powołany komitet, który przygotuje jubileuszowe obchody 25-lecia pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale (4-7 czerwca 1997 r.).
Reklama
Przekazanie zgody Stolicy Apostolskiej na ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego nastąpiło na wspólnej Sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz Rad Gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin oraz Miasta Zakopane.