Z końcem koniec maja rusza rekrutacja do mieszkań powstających w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Na krakowskich Klinach zbudowano osiem bloków z 481 mieszkaniami, przeznaczonymi głównie dla rodzin. Jakie mieszkania przygotowano, kto może w nich zamieszkać, jak wysoki będzie czynsz?
Reklama
Na złożenie wniosku będzie czas od 31 maja do do 20 czerwca. Każdy wnioskujący będzie musiał także w ciągu 60 dni od daty złożenia wniosku dostarczyć niezbędne dokumenty, które potwierdzą deklarowane w nim informacje np. oświadczenie o rozliczaniu się z podatku dochodowego na terenie Krakowa czy oświadczenie o posiadaniu książeczki mieszkaniowej wydanej przed 23 października 1990 r.
Wnioski o najem mieszkania będzie można składać za pośrednictwem strony internetowej www.krakow.mdr.pl.
Stabilny najem zamiast zakupu
– Proponujemy długoterminowy, stabilny najem instytucjonalny bez konieczności zaciągania ogromnego, wieloletniego zobowiązania finansowego. Nie trzeba posiadać zdolności kredytowej, wkładu własnego, ani środków na wykończenie lokalu. Mieszkania przekazujemy najemcom wykończone w standardzie podstawowym. Wystarczy urządzić kuchnię i wnieść meble, by móc wygodnie mieszkać – podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości SA.
Reklama
Kryteria naboru
Kryteria pierwszeństwa obowiązujące w naborze do mieszkań przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej ustaliła Rada Miasta Krakowa przyjmując uchwałę w tej sprawie. Na dodatkowe punkty będą mogły liczyć mi.in. rodziny z dziećmi, młodzi, którzy nie ukończyli 35 roku życia, absolwenci wyższych uczelni, rozliczający się z podatku dochodowego w Krakowie, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz posiadacze książeczek mieszkaniowych.
Liczba punktów przyznana wnioskującemu będzie zależała od stopnia, w jakim spełnia przyjęte przez samorząd kryteria.
Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości SA. Polega ona na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.
Reklama
Jakie mieszkania?
Osiedle powstające przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej to osiem bloków mieszczących 481 mieszkań. Każdy z budynków posiada cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, w której znajdują się zamknięte garaże i komórki lokatorskie.
Krakowska inwestycja spółki PFR Nieruchomości SA to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego wśród powstających mieszkań dominują dwu i trzypokojowe, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali.
Wysokość czynszu
Średnia stawka czynszu oferowanych mieszkań będzie wynosiła 28,85 zł/m2. Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na start”.
Reklama
Jest to możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru przyszłych najemców mieszkań. Szacuje się, że wysokość dopłaty dla czteroosobowej rodziny może wynieść nawet 530 złotych miesięcznie.
Więcej informacji na temat programu: www.krakow.mdr.pl, www.mplus.pl, www.nieruchomosci.pfr.pl.