Ciekawe i optymistyczne dla krakowian wyniki badań bakteriologicznych w największych polskich miastach. Kraków należy do najczystszych pod tym względem.
Reklama
Raport został przygotowany we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek. W dokumencie zestawiono ze sobą dziesięć największych miast w kraju.
Badanie polegało na analizie bakteriologicznej pięciu charakterystycznych miejsc, z którymi mieszkańcy miast mają najczęstszy kontakt każdego dnia. Przebadano poręcze w komunikacji miejskiej, na dworcach PKP, klamki w galeriach handlowych, bankomaty i wózki w sklepach spożywczych.
Najmniej bakterii znaleziono w Łodzi (1470 znalezionych bakterii), Bydgoszcz (2340) i Kraków z (2440). Na kolejnych miejscach, za Krakowem są: Białystok, Lublin, Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Katowice i Poznań (z ponad 14 tys. wykrytych bakterii).
Reklama
Pod względem czystości w komunikacji miejskiej Kraków wypadł jeszcze lepiej zajmując drugie miejsce, tuż za Łodzią.
"Wyniki badania potwierdzają skuteczność dezynfekcji tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej w Krakowie. Miejscy przewoźnicy: MPK SA i Mobilis – prowadzą cały czas dezynfekcję pojazdów, w tym przede wszystkim tych elementów, których dotykają pasażerowie, a więc właśnie wszystkich przycisków, uchwytów, poręczy, automatów biletowych i kasowników." - podkreśla Urząd Miasta.
Reklama
Z kolei pracownicy MPO Kraków oczyszczają miejską przestrzeń przy pomocy płynu dezynfekującego skupiając się przede wszystkim na najważniejszych punktach w mieście – chodnikach i placach przejściach dla pieszych, przystankach autobusowych – miejscach, w których zazwyczaj jest więcej osób.
Dezynfekowane również są kosze uliczne, różnego rodzaju poręcze i ławki.